Portál obnovy kúpeľne. Užitočné rady

Metodické odporúčania k príprave na súťaže odborných zručností. Majstrovská trieda „Príprava detí na súťaže

Naša krajina je bohatá talentovaní ľudia... A už mnoho rokov prebiehajú odborné testy, na ktorých sa konajú jedinečné akcie: zakaždým sa môže verejne vyhlásiť stále viac profesionálov; objavujú sa nové nápady, doteraz neznáme a niekedy aj známe, ale kreatívne podané úplne iným spôsobom; jednoduchých „pedagógov“, ktorí dokázali novým spôsobom komunikovať medzi sebou navzájom a s už etablovanými odborníkmi v danej oblasti, rýchlo rastie predstava o predmete, profesii a okolitej realite.

Hlavné ustanovenia súťaže sú jasné a jasné. Ale na základe skúseností s účasťou v súťažnom hnutí sa ukazuje, že učitelia musia vedieť viac o tom, aké sú vnútorné prúdy súťaže, ako môžete prezentovať svoj profesionálny a tvorivý potenciál tak, aby bol jasne viditeľný pre ostatných, ako sprostredkovať svoje nápady porozumeniu ostatných.

Ide o rozsiahle a viacrozmerné otázky, na ktoré je ťažké - ak nie nemožné - odpovedať jednoducho a jednoznačne. Vedci a filozofi pracujú na týchto a ďalších podobných otázkach mnoho desiatok (stoviek, tisícov) rokov a vytvárajú prvky odpovedí vo viaczväzkových dielach. Medzitým môžete celkom uspokojivo odpovedať iba sebe, keď ste sa s týmito prácami zoznámili a urobili ste vlastný dojem.

Napriek tomu existuje niekoľko pozícií, ktoré, veríme, môžu učiteľom nejakým spôsobom pomôcť pri príprave na účasť v odbornej súťaži „Učiteľ roka“. Schematicky sú vyjadrené na obrázku 1.

Kde je najlepšie miesto, aby sa učiteľ mohol začať pripravovať na súťaž? Z rozboru vlastných učiteľských skúseností. Čo ste už za tie roky práce v profesii stihli? Čo sa stalo v tejto dobe naučiť sa porozumieť a pravdepodobne aj pred prácou v oblasti pedagogiky? Mnoho myšlienok, ktoré prišli nepriamo, a to nielen v procese štúdia alebo prípravy na hodiny, má dostatočný potenciál na efektívne využitie v profesionálna činnosť... Tieto polohy - nápady, prístupy, poznámky, dokonca aj malé myšlienky - by ste mali zapísať (alebo načrtnúť, schematicky znázorniť).

Zároveň je dôležité mať na pamäti, na základe ktorých prvkov je vyučovacia metodika akýchkoľvek predmetov postavená: učebné ciele, učebné ciele, obsah vzdelávania, formy a metódy vyučovania, učebné pomôcky (didaktické), výsledky vzdelávacie aktivity.

Ciele vzdelávania sú stanovené štátnymi normami, federálnymi vzdelávacích programov; učebné ciele sú tradične prezentované ako triita vyučovacích, vývojových a výchovných zložiek. Úlohy - „kroky“ k dosiahnutiu cieľa - učiteľ môže samostatne formulovať (rozvíjanie autorského kurzu) alebo použiť hotové. Učiteľ si spravidla vyberá obsah vzdelávania na základe požiadaviek štátne normy; a už vo fáze výberu obsahu sa môžu objaviť prvky pedagogickej tvorivosti. Formy a metódy výučby boli skutočne študované a zaujímavý a účinný výber z nich s cieľom dosiahnuť vzdelávacie ciele sa môže stať súčasťou konkrétneho kurzu. Didaktické učebné pomôcky sú široké pole pre prejav kreativity, vynaliezavosti, výstrednosti učiteľa (a jeho žiakov); môžu byť vyjadrené úplne rôzne formy a typy, vrátane nehmotných. Rôzne prístupy k organizácii vzdelávacích aktivít vedú k rôznym pedagogickým výsledkom, pozitívnym aj negatívnym; je potrebné kompetentne a adekvátne analyzovať získané výsledky, aby bolo možné aktivitu neskôr upraviť.

Vysoko dôležitý bod- štúdium pokročilej učiteľskej praxe. Dá sa to vyjadriť rôznymi formami, zdrojmi. Najjednoduchšie je čítať noviny, pedagogické publikácie, otvorené knihy napísané slávnymi (a nie tak známymi) učiteľmi našej doby i minulosti. Môžete použiť prostriedky internetu, aj keď treba poznamenať, že tamojšie informácie sú rozsiahle a mnohostranné, ale zároveň chaotické a roztrieštené, takže budete musieť takejto práci stráviť pomerne dlho. Napriek tomu teraz v Rusku existuje niekoľko stránok venovaných pedagogickým témam (vývoj lekcií, plány, príručky).

Pre lepšie porozumenie vašim skúsenostiam a štúdiu niekoho iného je užitočné hovoriť s inými učiteľmi, obzvlášť s verejne uznávanými a uznávanými odborníkmi. Mali by ste kontaktovať ostatných vzdelávacie inštitúcie: navštevujte otvorené hodiny a majstrovské kurzy, semináre a samozrejme opakovacie kurzy, kde získate koncentrované informácie a užitočné informácie.

Skúsenosti našich kolegov z moskovského regiónu a ďalších miest Ruska nie sú zbytočné. Výmena názorov sa zároveň môže uskutočňovať tak počas akcií mimo pracoviska, ako aj virtuálne prostredníctvom internetu (konferencie, e -mail a dokonca aj „chat“ - rýchla výmena) krátke správy). Skúsenosti s vyučovaním konkrétneho predmetu (alebo podobného zamerania) v iných krajinách sú jedinečné a mimoriadne zábavné. Asi najväčšou nevýhodou je v tomto prípade jazyková bariéra, ale taká interakcia učiteľov, najmä v osobnom rozhovore alebo s účasťou na otvorené podujatie, jednoducho nenahraditeľný, môže radikálne zmeniť mnohé predstavy o vyučovaní.

V procese zoznamovania sa s prácou kolegov a po ňom prichádza fáza prehodnotenia vlastnej skúsenosti, ktorú možno obrazne prezentovať ako akýsi filter, sito, ktoré oddeľuje dôležité, užitočné od nepodstatného - „pliev“.

V procese takejto eliminácie sa rodia užitočné myšlienky a zistenia, vonkajšie techniky a stereotypy sa reflektujú na svoju teóriu a učiteľskú prax. Je lepšie si takéto myšlienky zapísať, pretože sa môžu postupne transformovať, pričom niekedy vedú mimo hlavného cieľa. V procese písania (treba poznamenať, že niekedy je dokonca ťažké vybrať slová vhodné pre vznikajúce obrázky), prvky nového pedagogická myšlienka, súbor pohľadov, konceptov.

Keď sa zrodia a spíšu nejaké nové nápady, dáva zmysel prejsť k najnapínavejšej a časovo najnáročnejšej fáze schválenia myšlienky - prostredníctvom série experimentov, ktoré zahŕňajú rôzne pedagogické technológie, techniky a prístupy. Nie je ľahké pripraviť si novú lekciu tak, že si ju premyslíte od začiatku do konca naraz, pretože na to, aby ste dosiahli čo najzaujímavejšie, najefektívnejšie a efektívne výsledky je potrebné experimentovať s rôznymi technikami, metódami, formami, spôsobmi prenosu učebný materiál... A to je v rámci jednej alebo dvoch lekcií, takže je prospešné experimentovať na niekoľkých paralelách študentov. Niektoré nové prvky vyučovacej hodiny sú zároveň ľahké, niektoré je potrebné prerobiť a niektoré úplne odložiť. Mali by ste si neustále pamätať na hlavné, už pomenované súčasti techniky - stávajú sa hlavnými konštrukčné prvky akákoľvek činnosť; ak sú tieto zložky jasne definované a navzájom prepojené, možno hovoriť o holistickej metodológii vyučovania. Lekcia musí spĺňať základné požiadavky didaktiky.

V dôsledku tejto dlhodobej činnosti je možné dospieť k riešeniu - definícii najúspešnejšieho, najbližšieho, najlepšia možnosť lekciu. V tomto prípade sa učiteľ často musí opäť obrátiť na zdroje pedagogických skúseností - čítať, rozprávať sa, navštevovať kurzy a semináre, aby lepšie porozumel významu technológie prijatej alebo vytvorenej nezávisle, aby sa stal sebavedomejším vo svojom pedagogickom živote. nápad.

Novú myšlienku je potrebné „otestovať na silu“, podložiť (alebo vyvrátiť) presvedčivými argumentmi zo strany autoritatívnych odborníkov. Túto úlohu môžu hrať kolegovia, zástupcovia vedenia školy, „známi profesora“ a ďalší odborníci, ktorých povolanie súvisí s učiteľstvom. Zároveň by mali byť čo najobjektívnejšie, nezaujaté vo vzťahu k vám; mali by sa ponoriť do metodiky hodiny v kontexte pedagogickej myšlienky, konceptu, ktorý ste sformulovali. Je potrebné pripomenúť, že v tomto prípade by nemal byť kritizovaný vývojár, ale prístup, myšlienka, štruktúra a obsah novej hodiny. Je možné, že po tejto udalosti budete musieť znova zmeniť niečo v prvkoch hodiny, alebo by ste mali kriticky pristupovať k samotnej kritike a trvať na svojom. Učiteľ to môže rozhodnúť podľa aktuálnej situácie iba sám - ako tvorca myšlienky.

A keď sa posilní a dosiahne dôvera učiteľa vo svoje schopnosti, v jasnosť svojich myšlienok, v efektivitu a efektivitu svojej hodiny bod zvratu, môžete sa pochváliť za tvrdú prácu. A potom vyrazte na verejné predstavenie prostredníctvom súťažných podujatí.

Je potrebné zdôrazniť, že keď sa ide profesionálna súťaž, musíte sa pripraviť na pripravenosť:

adekvátne vnímanie kritiky;

na neštandardné improvizačné úlohy;

byť vytrvalý a dôkazný pri prezentácii svojho názoru, koncepcie;

naladenie na pozíciu „Viem, ako vyriešiť problém“.

V priebehu súťažných testov (a jednoducho v priebehu času) bude učiteľ musieť opakovane analyzovať svoje činnosti, vrátiť svoje myšlienky k tomu, aké ciele sleduje, aké výsledky a akými prostriedkami chce dosiahnuť; či zvolené cesty, metódy, metódy, technológie zodpovedajú stanoveným cieľom a zámerom; a potrebuje vôbec niekto toto všetko? Samozrejme. Koniec koncov, ako sa hovorí, „voda netečie pod ležiacim kameňom ...“ Na to, aby sa svet vyvíjal, menil k lepšiemu, je potrebné neustále robiť primerané pokusy, snažiť sa sami o to najlepšie a očariť ostatných. V tomto smere budú vždy prítomné úspechy aj neúspechy. Úspechy aj chyby budú znamenať novú kreatívnu myšlienku a komunikácia a cieľavedomá interakcia kolegov a vzájomná pomoc vás zavedú na správnu cestu. Hlavnou vecou je, aby študenti pri komunikácii s učiteľom na hodinách našli niečo dôležité, hodnotné a nezabudnuteľné. Toto je v skutočnosti jedno z hlavných poslaní Učiteľa.

Za posledné tri roky sa moji študenti aktívne zapájali do čitateľskej súťaže, a to v škole aj v okrese. Chlapci si odnesú ceny, ktoré ich samozrejme stimulujú do ďalšej práce a prinútia ich dosiahnuť v budúcnosti vysoké výsledky.

Dnes by som vám rád predstavil majstrovskú triedu na tému: „Od strán k pódiu alebo príprava na čitateľskú súťaž“, v ktorej navrhujem systém práce pri príprave na čitateľskú súťaž.

Úlohy : 1. Zhrňte teoretický materiál na túto tému;

2. Oboznámiť sa s praktickým materiálom k danej téme, s komplexom dychových a artikulačných cvičení, cvičením na jasnú dikciu, logikou reči používanou v systéme práce; so zvláštnosťami práce na vytváraní javiskového obrazu.

3. Odošlite záznamy z výkonov detí.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

„Od stránok k pódiu alebo príprava na súťaž v čítaní“

(Master Class)

Ruský jazyk a literatúra

MKOU SOSH č. 85 “Taishet

Irkutská oblasť

Za posledné tri roky sa moji študenti aktívne zapájali do čitateľskej súťaže, a to v škole aj v okrese. Chlapci si odnesú ceny, ktoré ich samozrejme stimulujú do ďalšej práce a prinútia ich dosiahnuť v budúcnosti vysoké výsledky.

Dnes by som vám rád predstavil majstrovskú triedu na tému: „Od strán k pódiu alebo príprava na čitateľskú súťaž“, v ktorej navrhujem systém práce pri príprave na čitateľskú súťaž.

Úlohy : 1. Zhrňte teoretický materiál na túto tému;

2. Oboznámiť sa s praktickým materiálom k danej téme, s komplexom dychových a artikulačných cvičení, cvičením na jasnú dikciu, logikou reči používanou v systéme práce; so zvláštnosťami práce na vytváraní javiskového obrazu.

3. Odošlite záznamy z výkonov detí.

V 21. storočí sa problém čítania stal takmer najakútnejším. Deti unesené televíziou, počítačom vôbec nečítajú, o to ľahostajnejšie sú texty piesní. Ale ruská literatúra dala svetu, jeho čitateľom, obrovské bohatstvo „magických zvukov, pocitov a myšlienok“ poézie. Vždy prebúdzala „krásne impulzy duší“, učila vidieť krásu a bojovať za ňu. Je neznesiteľné vidieť, že toto bohatstvo prechádza okolo tých, ktorí ho tak veľmi potrebujú.

Každý učiteľ sa samozrejme snaží v deťoch rozvíjať nielen záujem o poéziu, ale aj pochopenie jej zákonov, vysoký umelecký vkus a tvorivú nezávislosť.

Za týmto účelom si študenti musia uvedomiť veľký účel poézie, naučiť sa porozumieť jej zákonom a jazyku, byť schopní sprostredkovať publiku pocity a skúsenosti obsiahnuté v básni.

Príprava na čitateľskú súťaž je založená na procese integrácie základných smerov, akými sú literatúra, hudba a scénické umenie.

Systém mojej práce zahŕňa nasledujúce fázy:

I. etapa Prípravný(Tiež mu hovorím motivačný ). Práca so študentom. Táto fáza je počiatočná, priamo súvisí s psychológiou.

Osobitnú pozornosť venujem dieťaťu, jeho individuálne vlastnosti: rozvoj pamäte, proces myslenia; Dôležitú úlohu hrá aj temperament. V triede určitý čas pozorujem, aké je dieťa emocionálne, má túžbu po sebavyjadrení prostredníctvom poézie. Vediem aj konverzácie zamerané na identifikáciu kladný postoj hudbe a scénickému umeniu.

Kniha

II etapa. Literárne dedičstvo.Práca s knihou. Naháňa cieľ : dajte dieťaťu možnosť slobodného výberu (vyberie si autora, tému, báseň). Ak nastanú ťažkosti, ponúkam svoje možnosti. Je dôležité študentovi sprostredkovať význam objemu básne (malá báseň môže mať hlbší význam ako veľká), zamerať sa na málo známe skutočnosti biografia autora, jeho úloha v literatúre.

Etapa III. Práca s autorovým štýlom, hudbou.Na konci druhej etapy okamžite pokračujem k tretej, spojenej s autorovým štýlom. Kladiem dôraz na zvláštnosti autorovho jazyka, stavbu básne, jeho zručné používanie obrazového - výrazové prostriedky robí dielo nápaditejším a mimoriadnym. Okrem toho porovnávam štýl jedného autora so štýlom iného, ​​ak je to potrebné, hľadám výhody jedného pred druhým. V tejto fáze vyberáme hudbu zodpovedajúcu básni. Voľba závisí od nálady, ktorou je naplnený.

Kultúra a technika reči.

IV fáza. Práca so slovom.Je potrebné poznamenať, že tu sa všetka pozornosť venuje kultúre a technike reči. Hlavné miesto majú cvičenia zamerané na rozvoj dýchania a slobody rečového aparátu, schopnosť ovládať artikuláciu, jasnú dikciu, rôznu intonáciu a logiku reči. Cvičenia pomáhajú deťom formovať správnu výslovnosť, naučiť sa presne a expresívne sprostredkovať myšlienky autora, rozvíjať predstavivosť, schopnosť reprezentovať to, čo sa hovorí, rozširovať slovnú zásobu.

Rečové cvičenia sú v pracovnom systéme veľmi dôležité.

Začínam s dychovým tréningom.

  1. „Ovčiarsky chlapec“. Najprv vdýchnite vzduch nosom a potom prudko vydýchnite do trubice. Prvé cvičenie obnovuje dýchanie, pripravuje sa na ďalšiu prácu.
  2. "Lietadlo". Roztiahnite ruky do strán, dlane nahor, zdvihnite hlavu hore a zhlboka sa nadýchnite. Potom odbočte doľava a povedzte: „F - f - f“. Postaviť sa rovno a spustiť ruky je odpočinok pred ďalším cvičením.
  3. "Vietor". Nadýchnite sa vzduchu, zadržte dych a položte ruku na ľavý hrudník. Zostaňte v tejto polohe 30 sekúnd, potom vydýchnite zo všetkých síl. Môžete to urobiť 2-3 krát.

Potom prejdem k práci na dikcii, rozsahu zvuku, sile hlasu, rýchlosti reči. To všetko trénujena jazykolamoch:

  1. Koste, kosa, kým je rosa.

Odplivnite si a sme doma.

2. Kráľ je orol, orol je kráľ.

3. Na kopci, na kopci, Yegorka trpko revá.

4. Na okne hrebienok labkou šikovne zachytáva lidge.

5. Z kopýt kopýt letí prach cez pole.

6. Mama umyla Mila mydlom,

Mila nemala rada mydlo.

7. Umyli ste maliny?

Neumývali sme to!

8. Hraba krab krab:

„Hrabaný štrk, krab“

alebo na básne.

1. A.S. Puškin „Aká noc! Praskajúci mráz ... “

Čo noc! Praskajúci mráz,

Na oblohe nie je ani jeden oblak;

Ako ušitý baldachýn, modrá klenba

Oslňuje častými hviezdami.

V domoch je všetko tmavé. V bráne

Zámky s ťažkými zámkami.

  1. A.S. Puškin „Zimné ráno“

Celá miestnosť je jantárovo lesklá

Osvetlené. Veselý tresk

Zaplavená pec praskne.

Je pekné myslieť na gauč.

Ale viete: nemali by ste si objednať sánky

Otočiť hnedú klbko?

3. I.A. Krylovova bájka „Vrana a líška“

Miláčik! Ako dobre!

Aký krk, aké oči!

Rozprávajte, naozaj, rozprávky!

4. A. Blok „Žehnám všetkému, čo sa stalo ...“

Žehnám všetkému, čo bolo

Nehľadal som lepší život

Ach, srdce, ako veľmi si miloval!

Ó, dôvod, koľko si spálil!

Múzických umení

Etapa V. Múzických umení. Táto fáza úzko súvisí s predchádzajúcou. Tieto fázy práce sú najdlhšie a najdôležitejšie, zahŕňajú obrovskú prácu dieťaťa. Jeho úloha nie je jednoduchá: je potrebné priniesť zážitok z vlastného vnímania, pocitov, skúseností, nabiť nimi poslucháčov.

Herecké cvičenia by mali rozvíjať pozornosť, predstavivosť, organické správanie a expresivitu.

  1. "Škrečok" (zapojené dve deti)Žuť pomyselné žuvačky tak, aby sa hýbala celá tvár. A potom sa chalani, stojaci vo dvojici, navzájom predvádzajú s mimikou, ktorá má najchutnejšiu gumu.
  2. „Tváre »Zdvihnite pravé obočie. Nižšie. Zdvihnite ľavé obočie. Nižšie. Zdvihnite obidve obočie. Nižšie. Bez otvorenia pier posuňte spodnú čeľusť nahor, nadol, doprava, doľava.

Lichotte nosným dierkam. Pohybujte ušami. Nakreslite svoju tvár.

Rozosmejte sa. Bez uvoľnenia zubov zdvihnite vrch

Osušte a spustite. To isté urobte s jazykom pohybom

V ústach doprava, doľava, hore, dole.

Práci na vytváraní obrazu javiska predchádza počúvanie zvukových záznamov a sledovanie videí s vystúpeniami slávni básnici a herci, diskusia o tom, čo videl a počul.

Zvlášť poznamenávam, že dieťa by malo byť schopné zostať na javisku, snažiť sa ukázať svoj talent, byť oslobodené. Predtým, ako vyjdete na pódium, musíte vedieť, že „môžem!“ Najdôležitejšie je ubezpečiť publikum, že viete, ako žiť v obraze. To nepochybne pomôže mimike, gestikulácii a takým umeleckým detailom, ako je. V tejto fáze sa odhaľuje schopnosť dieťaťa upútať pozornosť publika svojim talentom.

Etapa VI. Formy kontroly. Mám na mysli výsledok práce dieťaťa: účasť na hodine a mimoškolské aktivity, pri výjazde na úroveň okresu.

Škola (úroveň)

Okres (úroveň)

VII etapa. Odraz. Je vhodné hovoriť o výsledkoch predstavenia: prvý dojem žiaka je, čo sa podarilo, čo nevyšlo. Po niekoľkých dňoch spoločne objektívne posudzujeme možnosti. Hlavnou vecou je naladiť dieťa na systém práce, ktorý prinesie vysoké výsledky.

„Radosť z práce na knihe je radosť z víťazstva nad časom, nad vesmírom.“ Každé dieťa je talentované svojim vlastným spôsobom, len musíte vedieť odhaliť jeho schopnosti. Nie je to ľahká úloha, ale dá sa to zvládnuť. Stojí za to chytiť študenta do mimoriadneho sveta a podriadia sa mu akékoľvek výšky. Výsledok samozrejme závisí od spoločných aktivít učiteľa a žiaka.


Najprv sa rozhodneme o termíne predstavenia a mieste. Vedomosti presný dátum umožňuje správne a racionálne vypočítať vaše schopnosti a čas vyhradený na prípravu. Neodkladajte to, aj keď ste si sami sebou a svojim dieťaťom úplne istí. Môžu existovať úplne nepredvídateľné okolnosti, ktoré budú hrať negatívnu úlohu (dieťa je choré, poškodený oblek atď.).

Za druhé, mali by ste vedieť, že hlavným dokumentom pre východiskový bod je „Nariadenie o vedení regionálneho (zonálneho) turné medzi spevákmi“. Spravidla obsahuje základné informácie pre učiteľa alebo organizátora, preto je potrebné získať fotokópiu tohto dokumentu na osobné použitie. V prípade nedorozumenia s organizátormi budete mať od nich podpísaný dokument. Prečo je to potrebné? V prvom rade je to pre vás zodpovedné súťažné podujatie, pretože povzbudzujúce dokumenty, ktoré na ňom dostanete (listy, diplomy, osvedčenia), budú pozitívne charakterizovať vašu prácu so študentmi a bude im prinášaná radosť a dôvera v ich schopnosti. A pre organizátorov je to obyčajné podujatie, v rámci organizačných aktivít, a z „pádnych“ dôvodov môžu zmeniť podmienky súťaže, dátum, čas a dokonca aj miesto konania, jednoducho „zabudnúť“ vás upozorniť resp. vaše vedenie o tom.

Ďalej skúmame situáciu. Veľmi opatrne, až na každú čiarku. Vek detí, počet vykonaných kúskov - to všetko musí byť uvedené. Spravidla je to tak, ale ja som videl presný opak. Nečakajte, že namiesto 12-ročného bude vystupovať váš 14-ročný: organizátori môžu požiadať o dokument potvrdzujúci ich vek. Potom sa problémom nemožno vyhnúť.

Nemali by ste pripraviť 3 kusy namiesto požadovaných dvoch v nádeji, že vás presvedčia, aby ste vykonali ďalší. Porotu tým neprekvapíte, prípravou však strávite čas.

Dávajte pozor na požiadavky na vykonané práce. Spravidla by mali byť rozmanité. To vôbec neznamená, že môžete brať piesne, ktoré sú si blízke obsahom a harmóniou, ale rôzneho tempa. To by bola vážna chyba. Úlohou sólistu je ukázať svoje majstrovstvo v transformácii hudobného a javiskového obrazu, okamžitej reinkarnácii. Odporúča sa použiť kompletnú sadu: od ľudové umenie a pop v štýle „pop“, od klasickej piesne a jazzu atď. To samozrejme do značnej miery závisí od veku a úrovne vzdelania interpreta. Malé deti (do 10 rokov) môžu byť obmedzené na dve detské piesne. Jeden napríklad pochádza zo známej karikatúry, druhý je od obľúbených autorov detskej piesne. Neberte mladistvé a dospelé piesne pre túto vekovú kategóriu, aj keď ich dieťa predvádza dobre. Ide o porušenie podmienok, čo znamená garantovanú stratu. Nepochybne sa to stáva, ale toto je výnimka z pravidla.

Ďalej skúmame, ako by mala byť práca prezentovaná. V. posledné roky takzvané „čísla show“ sa stali veľmi populárnymi. Čo to je? Aby bol výkon sólistu veľkolepý, často ho sprevádza skupina vekovo blízkych umelcov, ktorí sa nezapájajú do vokálneho prejavu. Môžu vytvoriť zázemie pre sólistu, predvádzať pripravený tanec na soundtrack aj vykonávať pohyby v čase s hudbou, pričom sa zdôrazní expresivita textu piesne, ktorá sa predvádza. Je skvelé, ak sólista pozná choreografiu a bez prerušenia vystúpenia „zapadne“ do tanečnej skupiny. Toto je štandardné číslo predstavenia. Hlavnou vecou je harmónia medzi umelcami na pódiu. Pri dobrej a kompetentnej príprave je úspech zaručený. Zaujímavé riešenie možno nájsť aj pomocou hercov zmeny na javisku bez choreografie. K tomu by sa však malo pristupovať opatrne a s pomocou divadelného režiséra.

Môžete opäť použiť originálne a jednoduché dekorácie - s dôrazom na význam vykonávaného diela. Celé je to o imidži sólistu. Bol som v porote na takýchto súťažiach viackrát. A verte mi, že aj obyčajná kytica alebo šatka v rukách interpreta, správne a kreatívne použité, stojí niekedy za celú tanečnú skupinu. Ak je vaša skladba zjavne slabšia, nemali by ste ju vylepšovať číslom šou: priemerný tanec alebo produkcia pravdepodobne nevyzdobí slabé vokály a intonáciu. Existujú prípady, keď je tanečná skupina zjavne lepšie pripravená ako sólista, čo pre neho hrá negatívnu úlohu. Jednoduché, ale dobre urobené pozadie dá významnú váhu úspešne a zručne predvedenej piesni.

Ak máte akékoľvek otázky k podmienkam súťaže, musíte sa ich osobne opýtať vopred telefonicky, čo musí byť uvedené v predpise. Nemali by ste sa na niekoho spoliehať, informácie sú často skreslené.

Keď sú podmienky naštudované, začneme s priamou prípravou. Vyberáme súťažiacich. Každý učiteľ chce, aby všetci jeho žiaci boli víťazmi alebo laureátmi, ale bohužiaľ sa to nestane. Stále budete musieť vybrať ten najlepší a ak je množstvo obmedzené. Nestojí za to dúfať, že budú zrazu počúvať dvoch, môžete spôsobiť psychická trauma dieťa, ktoré nebráni svojmu výkonu, a seba, aby robilo problémy. Na vyjadrenia rodičov, že skutočne chcú vidieť svoje dieťa na pódiu, v ktorého úspechu si zjavne nie ste istí, odpovedajte zdvorilo a správne. Sľubujte, ale nie neopodstatnené, že určite budú účinkovať na koncertoch a menších súťažiach. Koniec koncov, existujú súťaže o to, aby sa identifikovali tí najlepší.

Ak máte kandidáta, ihneď sa rozhodnite pre výstavné číslo. Prečo? Budete musieť nájsť vhodný choreografický kolektív, porozprávať sa s režisérom, aby si bol vedomý zmluvných podmienok súťaže. Rešpektovanie názoru detí a kompetentný učiteľ sa určite osobne porozprávajú s tanečnou skupinou (samozrejme za prítomnosti jej vedúceho), vysvetlia im úlohu, kreatívne ich zaujmú a presvedčia, že predstavenie bude spoločné číslo. Sólista sa bude musieť stať súčasťou zvyšku, takže je potrebná aj jeho prítomnosť počas tohto rozhovoru. Možno budete potrebovať kostýmy, dekorácie a podobne, ktoré nemusia byť k dispozícii. Ak ste sa teda zastavili na výstavnom čísle, okamžite sa dajte do práce. Ak je téma stanovená v podmienkach, je žiaduce ju sledovať, aj keď nikto nemá právo vás nútiť presne sa jej držať. Nech to odzrkadlí aspoň jedno dielo, ostatné je vaša kreativita.

Ak ste sa rozhodli pre hudobný materiál, pieseň vyhovuje dieťaťu podľa veku, podľa témy súťaže, vyzerá to výhodne a účastníkovi sa to páči a show skupina nekladie žiadne otázky, potom ďalšou fázou je zvukový záznam. V súťažnom hárku je taký bod: kvalita zvukového záznamu sa odhaduje bodmi. Ako to zdvihnúť? Je dobré, ak organizácia zamestnáva človeka, ktorý vyrába zvukové záznamy. To - perfektná možnosť, ale často je to zriedkavé. Ak máte šťastie, pred objednaním zvukového záznamu sa rozhodnite pre kľúč. Skúsení učitelia vokálu vedia, ako na to, vo zvyšku si môžem priať nasledovné:

  1. Nepoužívajte pieseň, ktorá jasne presahuje hlasový rozsah vášho dieťaťa. Aj keď niekedy „berie“, čo vás veľmi teší, nedúfajte, že na pódium príde inšpirácia a všetko vyjde. Prax ukazuje, že v deviatich prípadoch z desiatich to nefunguje (vzrušenie, stres, scéna „niekoho iného“, konkurenti v okolí atď.), Takže zvukový záznam musí byť urobený v dosahu vášho študenta.
  2. Dnes na internete nájdete veľké množstvo podporných skladieb. Ak jeho tonalita nezodpovedá schopnostiam dieťaťa, potom ho možno opraviť pomocou špeciálnych vysokokvalitných programov na spracovanie zvuku, ako je CUBASE. Požiadajte o pomoc kolegu, ktorý je oboznámený s technológiou MIDI. Počítač by nemal meniť kľúč, kým nie je zvukový záznam nerozpoznateľný. Optimálne plus alebo mínus 1-1,5 tónu. Ak to nefunguje, je lepšie zvoliť inú hudobný materiál na základe schopností študenta.
  3. Samostatne o zvukových záznamoch „karaoke“. V predaji je ich veľa, ale sú určené skôr na domácu zábavu, než na použitie ako sprievodné trate v súťažiach. Verte mi, že nikto z poroty neocení veľmi hlasné a otravné a niekedy nepresné zaznenie pomocnej melódie vo všeobecnom mínuse zvukového záznamu. Veľmi často jednoducho skrýva hlas sólistu. Výsledok bude nízky.

Počas prípravy súťažiacich by ste na nich nemali úplne prejsť, pretože ostatné vaše deti sa budú cítiť opustené, čo je neprijateľné. Vyučovanie by malo prebiehať obvyklým spôsobom a súťažným prácam by sa malo venovať trochu viac času. Nezabudnite, že pre ostatných študentov sa súťažiaci stanú akýmsi benchmarkom, takže súťažné práce by sa mal naučiť každý. Ostatní sa teda budú cítiť ako budúci uchádzači a budú pracovať s plným nasadením.

Nebudem sa zaoberať metódou priamej prípravy dieťaťa - každý učiteľ má svoj vlastný, radím vám, aby ste venovali pozornosť iba niektorým nuansám:

  1. Nesnažte sa okamžite vykonávať skúšky priamo na pódiu - najskôr rozoberte kus, ktorý budete predvádzať, doslova v takte. Účinkovanie na pódiu si vyžaduje primeraný obraz a interakciu so skupinou show. A deti spravidla kladú expresivitu oveľa vyššie ako správnosť prevedenia piesne. Je veľmi nepríjemné sledovať nasledujúci obrázok: súťažiaci dobre spolupracuje s tanečníkmi, usmieva sa na divákov, drží mikrofón správne, ale v texte sa zamotáva a nedodržiava hudobnú harmóniu. Zdá sa, že niekto zo skupiny show bol požiadaný, aby spieval. Aby ste tomu zabránili, zamerajte sa na vokály. Keď sólista dobre vie, akú skladbu predvádza, bude pre neho oveľa jednoduchšie hrať ju na pódiu.
  2. Skúste skúšku šiat uskutočniť v obleku a so šou. To platí predovšetkým pre deti mladšej vekovej kategórie (do 10-11 rokov) kvôli ich veľkej emocionálnej citlivosti. Príliš komplikovaný kostým, rekvizity v ruke môžu sólistu rozptyľovať priamo na javisku, takže vopred nacvičte všetko na svojom javisku na maximum.

Na miesto konania by ste mali prísť najmenej pol hodinu pred vystúpením. Je potrebné vziať si so sebou nasledujúce položky:

  1. Zvukový záznam (na dvoch médiách, napríklad na karte Flash a disku CD vo formáte WAV) Prečo? V prípade poruchy jedného z dopravcov nemusíte utekať domov.
  2. Pravidlá súťaže. V prípade porušenia podmienok budete vyzbrojení dokumentmi.
  3. Fotoaparát. (Zdokumentujte svoj výkon)

Hneď po príchode vyhľadajte organizátorov súťaže a zdvorilo položte všetky otázky, ktoré vás zaujímajú - sú povinní vám odpovedať, aj keď sú veľmi zaneprázdnení. Pamätajte si: toto je ich práca. Ďalej vyhľadajte plán výkonnosti súťažiacich a uistite sa, že ste na zozname. Vopred sa obráťte na zvukára a dajte mu svoje zvukové záznamy. Požiadajte (zdvorilo), aby sa ubezpečili, že hrajú, aj keď vás zvukový inžinier ubezpečí, že je vždy v poriadku. Potom choďte do zákulisia a požiadajte o mikrofón, ktorý budú súťažiaci používať - ​​musíte ho mať. Zistite to sami a vysvetlite svojmu dieťaťu, ako ho zapnúť. Verte mi, z nejakého dôvodu všetci organizátori veria, že máte úplne rovnaké mikrofóny. Ak zapnutie mikrofónu spôsobuje dieťaťu technické problémy, dajte mu už zapnutý mikrofón. Samozrejme, ak samotní organizátori nič neurobia. Nie je neobvyklé, že deti majú strach, nedokážu sa s vypínačom vyrovnať a číslo sa ukázalo ako „rozmazané“. Pamätajte si - nie všetci členovia poroty to môžu cítiť.

Musíte sebavedomo začať spievať pieseň. Nie nahlas, ale sebavedomo. Prečo? V prvých sekundách činnosti mikrofónu ho zvukový inžinier čo najrýchlejšie prispôsobí hlasu vášho sólistu. Tento čas priamo závisí od toho, ako sebavedomo a rovnomerne dieťa začalo spievať. Mikrofón držíme tri až päť centimetrov od pier; pri hlasných a dlhých frázach túto vzdialenosť zväčšujeme na 10 cm, nie viac. Ak sólista počas vystúpenia drží mikrofón ďaleko, bude to mať za následok zníženie hlasitosti vokálov, takže zvukový technik s najväčšou pravdepodobnosťou zníži hlasitosť zvukového záznamu. A to bude znamenať zmätok vokalistu i show skupiny na pódiu. Nemali by ste sa rovnať televíznym hudobným programom, kde si mikrofóny umelcov nezakrývajú tvár. Vysvetlite svojmu dieťaťu, že ide o zvukový záznam a účel týchto programov je úplne iný.

Je dobré, ak máte možnosť zúčastniť sa živého koncertu. Aj keď ide o bezvýznamných interpretov. Uver mi skutočný príklad iba živé vystúpenie pozitívny vplyv na vašich deťoch.

Shabelnik Evgeny Nikolaevich,
učiteľ dodatočného vzdelávania,
Medvedovský CRTDiU,
Mestská časť Timashevsky okres Krasnodarské územie

Natalia Korshunova
Majstrovská trieda „Príprava detí na súťaže“

Cieľ: zoznámenie sa s účastníkmi majster-trieda so skúsenosťami s rozvojom prozodickej stránky reči predškolákov.

Zariadenie: stoličky, stoly podľa počtu účastníkov majstrovská trieda, prstové bábkové divadlo, je text básne distribuovaný účastníkom pred štartom majstrovská trieda.

CRC: prezentácia - 15 snímok;

Dobrý deň, milí kolegovia, členovia poroty!

Detstvo ... najúžasnejšie a bezstarostnejšie obdobie. Detstvo je šťastie, búrka emócií, veľa dojmov. Chápeme to, až keď starneme. Detstvo je základom nášho života. Je ťažké nesúhlasiť s tým, že (šmykľavka) „Roky detstva sú v prvom rade vzdelávaním srdca“... A ako bude vychované srdce každého z našich žiakov, závisí vo veľkej miere od nás učiteľov, pretože sme to my "Socha" z osobnosti dieťaťa odhaľujeme a rozvíjame jeho nadanie a záľuby, vštepujeme hodnoty a vlastnosti.

To, čo je v tomto nádhernom období vlastné nám, zostáva s nami navždy. V živote každého človeka v detstve je niekoľko svetlých nezabudnuteľných okamihov. A každý z nás si ich v srdci váži. A je skvelé, že naša pamäť uchováva v teple spomienky na úžasné, krásne obdobie, keď bolo možné nekonečne sa baviť, čudovať sa, hrať.

Vážení kolegovia, v skratke, čo sa vám z detstva najživšie uchováva? (odpovede obecenstvo: uspávanka pre mamu, hračky, prázdniny, atď.)... Dobre. Zaujímavé.

A čo básne? Pamätáte si básne svojho detstva? Pomenujte ich alebo si prečítajte riadok (reakcie publika).

Prečo si myslíte, že si stále pamätáte tieto básne? (povedané dospelí: pedagógovia, rodičia).

Ako dieťa som počúval poéziu a nerozumel som, alebo presnejšie nerozmýšľal, v čom je ich tajomstvo. Teraz som ich prečítal svojmu dieťaťu a bol som žiakom dospelý: ale pocit, že som dieťa, nezmizne. A až teraz chápem, že do básní je vložená duša autora a toho, kto nám to povedal.

V. predškolské zariadenie, v ktorom pracujem, poskytovanie logopedickej pomoci sa vykonáva v podmienkach logopedického centra a zaslúženej pozornosti pri korekcii poruchy reči o deti venoval rozvoju tejto stránky reči ako: prozodický.

Hľadajte metódy a techniky, ktoré k tomu prispievajú efektívne riešenie pedagogické úlohy spojené s tvorbou prozodickej zložky reči u žiakov a zároveň zaujímavé pre deti mi umožnili vytvoriť určitý algoritmus tak dôležitého smeru v práci, akým je príprava detí na súťaže, a v tomto prípade budeme hovoriť o príprava detí na súťaže v čítaní.

Takže téma mojej majstrovská trieda: „Ako pripravte svoje dieťa na čitateľskú súťaž... Čo je nové, hovoríte si? Existujú techniky na učenie sa básničiek, technológie na formovanie intonačnej expresivity reči. Podľa môjho názoru však môžu byť účinnejšie, ak ich zvážime v jednote s predbežnými príprava k vnímaniu básní.

Budem citovať: "Povedz mi - a ja zabudnem, ukáž - a ja si spomeniem, nech to skúsim - a ja to pochopím." Navrhujem skúsiť to dnes spolu pripraviť dieťa na súťaž... Súhlasíš? Začnime teda. V realite táto práca trvá od 1 do 3 týždňov, v závislosti od dĺžky básne. Ďakujem vám, kolegovia, ktorí sa mi dobrovoľne rozhodli pomôcť, dúfam, že spoločne to zvládneme v rámci vyhradeného času majstrovská trieda.

A navrhujem prvý zaujímavý trik, ktorý sa nazýva "No nie"... Tu mám skrytý predmet, ktorý hádam nájdete názov básne. Hádajte, čo je tu nakreslené. Pripomínam vám pravidlá, môžete sa pýtať, a ja budem odpovedz: Nie naozaj (pýtanie sa otázok).

Dobre, dám ti tip. Rastie, má kmeň (pýtanie sa otázok)... Áno, toto je strom (na snímke)... Báseň, s ktorou budeme dnes pracovať, sa nazýva "Zázračný strom" napísal Korney Chukovsky.

Zachyťte básne jasným, konkrétne obrázky, keďže myslenie dieťaťa je imaginatívne, je ľahšie si ho zapamätať.

Dieťa už má záujem, rovnako ako vy teraz, budete súhlasiť.

Členov skupiny zaostrte nasledovaním podrobné pokyny, vykonajte navrhnuté úlohy a my sa k tomu obrátime o niečo neskôr.

Aby som vzbudil váš záujem o obsah básne, navrhujem ... pozrieť si karikatúru podľa básne Korneia Chukovského. Pozor na obrazovku (obsahuje úryvok z karikatúry).

Navrhujem tak urobiť. Kto sa chce naučiť túto báseň, nech trikrát tlieska rukami. Kto nechce, nebudem sa pýtať, pretože táto technika je na deti vždy vo vás vyvolá chuť naučiť sa navrhovanú báseň.

A chcem sa opýtať účastníkov cieľovej skupiny, čo urobili?

(3 páry po 2 osoby: vyvinuli sme príručku, ktorá pomôže motivovať dieťa k zapamätaniu si básne. Každá skupina popisuje svoj manuál, prikladám ich k magnetickej tabuli)

Správne, rýchlosť a kvalita zapamätanej básne závisí od zmýšľania, motivácie (načo to je)... Inštalácia mobilizuje pamäť, pozornosť, dieťa sa snaží zapamätať si text rýchlejšie a lepšie. Tieto príručky pomôžu deťom spomenúť si, prečo to celé robia príprava na súťaž... Potlesk účastníkom.

Vážení kolegovia, čo si myslíte, pomocou ktorého môžete ukázať náladu básne a vytvoriť požadovaný obraz? (s hudbou)... Správny. Dávajte pozor na obrazovku, pred vami je časť textu básne (na snímke)... Odporúčam vám hrať „Hádaj melódiu“.

Vypočujte si tri hudobné skladby a určte, ktorá z nich najlepšie vyjadruje náladu básne (Prikladám tri fragmenty, zistite, ktorá hudba sa najlepšie hodí)... Ďakujem všetkým!

Pokračujeme v príprave súťaž a plynulo pokračujte v práci na rytme (prozódia)... A poďme hrať hru „Stráviť slovo“... Pomôž mi.

Ako ten náš ... (brána)

Zázračný strom ... (rastie)

Zázrak, zázrak, zázrak, zázrak ... (úžasné)(Rozvíjajte schopnosť cítiť rytmický vzorec básne a vkladajte slová, ktoré zodpovedajú rytmu a významu)

A teraz vám ponúkam techniku ​​tzv „A toto - možno?“... Vážení kolegovia (beriem kladivo zo stola, priniesol som kladivo na hru. A tvrdím, že ide o meracie zariadenie. Je moje tvrdenie pravdivé? Prečo? Dokázať (odhadované odpovede) Počúvaj: ako naši pred bránami. Čo som urobil? (pomenujte frázu klepnutú kladivom, aby ste udržali rytmus hovorenej frázy). (Mám na mysli zaostrovaciu skupinu, berú zo stola znejúce predmety)... Ako inak môžete klepnúť na rytmický vzorec slova alebo frázy, ak nemáte po ruke kladivo? (hovoria, ukazujúc svoje nástroje)... Členovia zaostrenej skupiny teraz klepnú svojimi meracími zariadeniami na jednu z fráz našej básne (obe sú napísané na obrazovke a vy, milí kolegovia, budete musieť určiť, pre ktoré z nich je tento rytmický vzorec vhodný.

A ako sa dostanete zo situácie, ak nebola po ruke meracie prístroje? (oslovenie publika)... Vážení kolegovia bude"Stompers" a ty (s odkazom na cieľovú skupinu) Drahí kolegovia budeKlapačky... A teraz tú frázu spoločne zatlieskame a pošliapeme „Máša - legíny, Zinka - čižmy, Ninka - pančuchy“... Pripravený? (niektorí tlieskajú, iní dupajú a ja s nimi súčasne robím dupanie a tlieskanie) Potlesk jeden druhému!

Ukončenie Navrhujem jednoduchú prípravu na súťaž, ale efektívne cvičenie „Bábkové divadlo jedného ... prst " (s odkazom na cieľovú skupinu)

Položte hračku na prst. Toto je herec bábkového divadla. Budem riaditeľom. Herec sa musí naučiť roly hry.

Úloha prvého herca:

Nie listy na ňom

Nie sú na ňom kvety.

A pančuchy a topánky sú ako jablká! (herec opakuje)

Úloha druhého herca:

Čo zívaš?

Neodstrihli ste ich? (herec opakuje)

Pri hre teda určujete, s akou intonáciou dieťa vysloví každú frázu v básni.

Vďaka hercom. Komu sa cvičenie páčilo, povedzte hlasno: Áno!

A komu sa nepáčilo: povedz to isté slovo, len potichu.

Vážení kolegovia, pozrime sa, čo sme urobili. Pozor na obrazovku, Vika Raizich hovorí (obsahuje video básne prevedenej dieťaťom)... Pozdravte od potlesku!

Detstvo je naša minulosť. Je to cesta, ktorú nikto nikdy neurobil dvakrát. Snažte sa zaistiť, aby vaše deti, žiaci mali na neho spomienky celý život. A básne naučené spolu s vami zostali najživšou spomienkou na toto nádherné obdobie.

Ďakujem vám, milí kolegovia, za pomoc pri vedení majstrovská trieda... Ak vás táto téma zaujíma, pozývam vás na spoluprácu.

Súvisiace publikácie:

Majstrovská trieda „Gnomes“ pre deti vo veku 5 rokov. Účel: naučiť deti vidieť niečo magické na jednoduchom predmete. Ciele: 1. rozvíjať tvorivú predstavivosť.

Dobrý deň! Tentoraz sa s deťmi podrobnejšie zoznámime s profesiou poštára. Prináša nám noviny, časopisy, listy. Listy, telegramy.

Deti veľa a dlho píšu v triede v škole. To je vyjadrené v znecitlivení ruky a prstov držiacich rukoväť, v ich miernej necitlivosti.


Zamyslite sa nad svojou stratégiou

Byť vybraný v akejkoľvek súťaži, získať prácu, dosiahnuť výsledky v každom podnikaní, byť šťastný v živote je vždy stratégia. Čistá hlava, jasná predstava o tom, čo je dôležité a čo nie, ochota robiť rozhodnutia, túžby a sny, ktoré sú koncipované ako akčný plán - to všetko je dôležité. Musíte presne vedieť, čo chcete: ak neviete, kam pôjdete, výsledok vás nemusí potešiť.

Otázka „Čo budete robiť po ukončení školy?“ bolo pri stretnutiach s kandidátmi najťažšie. Málokto mal akčný plán, veľmi veľa nad ním vôbec neuvažovalo. Bol to pre nás objav. Niektorí priamo povedali, že sa nestanú produktovými dizajnérmi, že chodia do školy pre zručnosti, ktoré potrebujú pre inú prácu. V dôsledku toho sme vzali jedného z týchto kandidátov: aby sme splnili test, zvládol rozloženie za jeden deň. Jeho naučiteľnosť a zameranie na výsledky je to, čo je pre nás v prvom rade cenné. S istotou vieme: toto nie je džbán bez dna. Všetko, čo do účastníka investujeme, niekam opatrne vezme - nezáleží na tom, či na Yandex alebo nie.

Keď za mnou prídu ľudia, aby sa poradili o svojom vývoji alebo ťažkostiach, poradím im cvičenie „Som spoločnosť“. Ide o to, predstaviť si seba ako spoločnosť - so zdrojmi, logistikou, marketingom, predajom a podobne - a porozumieť tomu, čo vám chýba a v čom je problém. Keď si myslíte, že ste fabrika, prináša to jasnosť a disciplínu. Samostatným zaujímavým postrehom je typ podnikania, pred ktorým sa prezentujete. Nájdite si dobrého spoločníka na túto tému, premýšľajte spoločne.


Neignorujte otázky

Je zvláštne hovoriť o tom v radách, ale predsa. Ak dotazník nie je úplne vyplnený, považuje sa v prvom rade za neúctu. Nie je to márne: ak je táto otázka v dotazníku, potom organizátori potrebujú vašu odpoveď. Každé pole dotazníka musí byť vyplnené.


Ukázať ti

Akýkoľvek profil je váš tichý predajca. Záleží len na vás, či tento predajca zostane nemý alebo bude hovoriť. Nie nadarmo sme nechali miesto na pripevnenie súboru, aj keď ho používal len málokto. Podstata eseje je veľmi dôležitá, ale dizajn je dvojnásobne dôležitý. Ak vás oči nebolia zo zlého rozloženia a písma alebo ak kódovanie vypadlo, je to signál, aby ste zapracovali na pocite krásy a estetiky. Estetika je niečo, čo je veľmi ťažké získať. Predstavte si, že vašu prácu vykonal moderný da Vinci. Ukázalo sa? Ak nie, vezmite to a zopakujte to.


Dávajte pozor na detaily

Vaša súťažná prihláška alebo žiadosť o zamestnanie musí byť perfektná. To je práve ten prípad, keď treba perfekcionizmus zapnúť na maximum. Chyby a nezrovnalosti napriek tomu vyjdú proti vašej vôli, ale nemôžete ich dobrovoľne opustiť. Všetko by malo byť tak, aby ste boli spokojní.


Položte si otázku: prečo ja?

Žiadosť o prijatie neobsahovala štandardnú otázku „Povedzte nám o sebe“.

Naša otázka znela takto:„Podeľte sa o svoj profesionálny sen. Aký projekt by vám vadil dať časť svojho života? S akými ľuďmi by ste chceli spolupracovať? " Otázka dáva priestor na možnosti odpovedí a pomáha otvoriť sa, povedať o sebe. Ako mnoho vecí v škole ju vymyslela Danila Kovchiy, umelecká riaditeľka spoločnosti Search.

Otvorená otázka naznačuje otvorenú odpoveď. Najlepším formátom na to je esej.

Fotografie: Stanislav Sabirov