Webová stránka rekonštrukcie kúpeľne. Užitočné rady

Práca ako drevár. Sociologický profesiogram drevára

Konečná úprava drevených výrobkov je vytvorenie ochranného dekoratívneho náteru na ich povrchu na zlepšenie vzhľadu výrobkov a ich ochranu pred vplyvmi prostredia (vzduch, vlhkosť, svetlo atď.). Existujú nasledujúce typy povrchových úprav drevených výrobkov: transparentné, nepriehľadné a špeciálne. S priehľadnou povrchovou úpravou sa na drevo nanáša ochranná dekoratívna priehľadná fólia; zároveň sa zachová textúra a farba dreva, ktoré sa v mnohých prípadoch stanú ešte výraznejšími. Na tento typ povrchovej úpravy sa používajú lesklé alebo matné laky, syntetické fólie atď.

Ryža. 123. Vnútorná výzdoba obytných priestorov dekoratívnou maľbou

Ryža. 124. Maliarske štetce

S nepriehľadným povrchom je ochranný film nepriehľadný a úplne pokrýva textúru a farbu dreva. Nepriehľadná úprava sa vykonáva pigmentovanými farbami (olej, email, atď.) na drevo menej hodnotných druhov. K špeciálnym (dekoratívnym) povrchovým úpravám patrí pozlátenie, bronzovanie, vypaľovanie, maľovanie, rezbárstvo atď.. Špeciálne typy povrchových úprav sa používajú v malovýrobách s umeleckým zaujatím. Farby a laky sa nanášajú na povrch ručne štetcami (obr. 124) a mechanizovane - striekaním, liatím, ponorením produktu.

Pre všetky typy vonkajších povrchových úprav musí byť povrch dreva dobre pripravený. Príprava spočíva v konečnom vyrovnaní a vyčistení povrchu. Najprv sa brúsi pozdĺž vlákien brúsnym papierom č.100 pomocou brúsenia. Brúsenie pomáha eliminovať drobné nerovnosti na povrchu obrobku. Konečné čistenie sa vykonáva jemnozrnným brúsnym papierom č.140 ... 160.

Ryža. 125. Techniky nanášania náteru: a - návod na nanášanie; b - poloha štetca počas lakovania (morenia); c - poloha ruky pri lakovaní (farbení) štetcom

Ryža. 126. Druhy maľby: a - Petrikovskaja; b - Yavorivskaya; c - Hucul

Farby a laky sa nanášajú štetcom na povrch dvakrát alebo trikrát, v závislosti od požadovanej kvality povrchovej úpravy. Techniky nanášania náterov farieb a lakov sú znázornené na obrázku 125. Najprv sa náter nanesie naprieč a potom sa vyrovná pozdĺž vlákien. Po každej nanesenej vrstve sa náterový film vysuší a prebrúsi jemnozrnným brúsnym papierom. Posledná vrstva nie je brúsená. Celý povrch výrobku po lakovaní (farbení) musí mať rovnaký rovnomerný lesk.

Finišer drevených výrobkov sa zaoberá prácami, ktoré sú potrebné na to, aby výrobky z dreva získali zodpovedajúcu kvalitu povrchu a vzhľad: natieranie, tmelenie, brúsenie, nanášanie gessa, základný náter, natieranie sušiacim olejom, nanášanie tmelu atď. Pracuje aj na dokončovacích strojoch a dokončovacích linkách, ktoré automatizujú tieto druhy prác, upravuje a opravuje tieto stroje.

V závislosti od kategórie vykonáva drevár podľa ETKS tieto funkcie:

3. kategória: Nanášanie laku, vrstiev gessa na bagetové tyče jednoduchej konfigurácie, celky a nábytkové predmety ručne alebo máčaním. Nanášanie tmelu, vosku, farbiva, základného náteru, plniča a tmelu pre nepriehľadný povrch na veľké plochy dielov, zostáv a produktov ručne máčaním a striekaním. Hmotu gesso privedieme do požadovanej konzistencie, podľa poradia nanášaných vrstiev. Príprava šablón pre jednoduché profily bagiet. Brúsenie povrchov po základovaní, tmelení, tmelení a medzibrúsení lakového filmu ručne alebo strojovo. Odprášenie povrchov, platní v kefovom stroji pred ich dokončením. Servis automatického zariadenia na nakladanie dosiek pre kefovací stroj. Nastavenie kefových valcov pre hrúbku obrobku. Imitácia vzácnych drevín metódou fotomasky. Odstraňovanie živice z drevených povrchov pred konečnou úpravou. Tmelenie ceruziek s chybami dreva na základovačkách. Inštalácia dielov, zostáv a produktov na zariadenia na sušenie lakového filmu v prírodných podmienkach a sledovanie priebehu sušenia. Odstránenie presahov lemovacieho materiálu po dĺžke a šírke panelových prvkov ručne. Zrazenie brúsnym papierom po šírke štítu. Zmäkčenie okrajov. Vyrovnanie defektných miest, odstránenie tavného lepidla z plôch a hrán panelových prvkov. Vyplnenie okrajov panelových prvkov, ktoré nie sú chránené lemovacím materiálom. Odstraňovanie defektov v prvkoch štítu po obvode rozpúšťadlom.

4. kategória: Vedenie liniek na konečnú úpravu stolárskych a stavebných výrobkov. Vyrovnávanie lakového filmu dielov, zostáv a nábytkových výrobkov, dielov a bagetových výrobkov na obrábacích strojoch a ručne. Leštenie a bronzovanie detailov a výrobkov z bagety zložitého profilu. Aplikácia vrstiev gesso na bagetové tyčinky komplexnej konfigurácie. Brúsenie lakov a emailov za sucha alebo za mokra ručne alebo na strojoch. Imitácia vzácnych drevín airbrushom. Farbenie dielov, zostáv a výrobkov roztokmi moridiel v tónoch imitujúcich cenné dreviny, ručne, striekaním a máčaním. Bielenie povrchov s rôznym zložením. Osvieženie, odstránenie nedostatkov pri dokončovaní lakovaných jednotiek a výrobkov. Úprava gesso stroja a odstránenie drobných problémov pri jeho prevádzke. Príprava šablón pre zložité profily bagiet. Ručné čistenie šmúh laku na dieloch, zostavách a nábytku. Voskovanie priehlbín v štítoch.

5. kategória: Riadenie procesu práce na dokončovacích linkách, linkách brúsenia a leštenia lakového filmu. Nanášanie laku na diely, zostavy a výrobky nalievaním na strojoch na plnenie lakov a sušením v inštaláciách rôznych prevedení. Brúsne laky, emailové nátery a tmelové povrchy na širokopásových strojoch rôznych modelov. Ručné leštenie dielov a produktov na zariadeniach, linkách a strojoch rôznych modelov. Osvieženie vylešteného povrchu a odstránenie oleja z neho. Oprava leštených povrchov nábytkových výrobkov. Príprava morídiel, farieb a farieb. Umelecká kresba na detailoch pod pozadím a imitácia textúry cenných drevín ručne.

6. kategória: Lakovanie dielov, zostáv a výrobkov elektrostatickým nástrekom na inštaláciách a linkách. Leštenie jednotiek a výrobkov ručne, na inštaláciách, linkách, strojoch rôznych modelov pre 1. kategóriu povrchovej úpravy nábytku, export nábytku a nábytku na individuálne a špeciálne zákazky. Umelecká kresba na uzloch a výrobkoch pod pozadím a imitácia textúry cenných drevín ručne. Úprava a účasť na aktuálnej oprave zariadení.

34.3

Pre priateľov!

Odkaz

Obrábač dreva je špecialista v drevospracujúcom priemysle. Drevospracujúci priemysel je odvetvie lesného priemyslu, ktoré vykonáva mechanické a chemicko-mechanické spracovanie a spracovanie dreva a na výrobu využíva ako suroviny rôzne drevárske výrobky.

Popis činnosti

Činnosťou úpravcu drevených výrobkov je výroba reziva, podvalov, preglejky, drevenej dosky, trámov; výrobky pre potreby stavebníctva; polotovary a hotové diely pre automobily, automobily, lietadlá a lode, ako aj poľnohospodársku techniku; zápalky, nábytok, drevené nádoby; zariadenia na textilnú výrobu (šroty, cievky, navijaky), kopytá do topánok; puzdrá a kryty pre zariadenia.

Pracovná náplň

Prípravok na úpravu dreva deresinuje a bieli drevené povrchy s rôznym zložením. Pred lakovaním zvlhčuje výrobky, aby sa hromadili. Vykonáva lakovanie alebo bronzovanie elektrostatickým striekaním, liatím alebo máčaním na zariadeniach, linkách, strojoch alebo ručne. Vyrovnáva lakový film a suší drevený povrch v inštaláciách rôznych vzorov. Vykonáva mokré alebo suché brúsenie lakových náterov. Vykonáva umeleckú úpravu pod pozadím airbrushom, fotomaskou alebo ručne. Nanáša tmel, vosk, moridlo, základný náter, plnič a tmel na nepriehľadné povrchové úpravy striekaním, máčaním alebo ručne. Odstraňuje chyby pri dokončovaní, opravuje leštené povrchy výrobkov, nábytku. Vykonáva úpravy zariadení.

Vlastnosti kariérneho rastu

Kariérny postup drevárskeho finišéra závisí od profesionálneho rozvoja (stupeň 1-6).

§ 30. Finišer výrobkov z dreva 3. kategória

Charakteristika diel. Nanášanie vrstiev laku, gesso na tyče bagety jednoduchej konfigurácie, jednotky a nábytkové predmety ručne alebo máčaním. Nanášanie tmelu, vosku, farbiva, základného náteru, plniča a tmelu pre nepriehľadný povrch na veľké plochy dielov, zostáv a produktov ručne, máčaním a striekaním. Hmotu gesso privedieme do požadovanej konzistencie, podľa poradia nanášaných vrstiev. Príprava šablón pre jednoduché profily bagiet. Brúsenie povrchov po základovaní, tmelení, plnení a medzibrúsení lakového filmu ručne alebo na strojoch rôznych modelov. Odprášenie povrchov platní v kefovom stroji pred ich dokončením. Servis automatického zariadenia na nakladanie dosiek pre kefovací stroj. Nastavenie kefových valcov pre hrúbku obrobku. Imitácia vzácnych drevín metódou fotomasky. Odreinovanie povrchu pred dokončením. Tmel na základoch na ceruzky s chybami dreva. Inštalácia dielov, zostáv a produktov na zariadenia na sušenie lakového filmu a sledovanie priebehu procesu v prírodných podmienkach.
Musí vedieť: technologický postup a režimy vykonávaných operácií; princíp činnosti, pravidlá prevádzky používaných zariadení a zariadení; základné fyzikálne a mechanické vlastnosti dokončovacích materiálov a požiadavky na ne; prípustné rozmery tyčí bagety jednoduchej konfigurácie; formulácia gesso hmoty; spôsoby sušenia vrstiev gesso; metódy na určenie pripravenosti hmoty gesso.
Príklady práce
1. Sudy - smaltovanie vnútorného povrchu.
2. Tyčinky bagety jednoduchého profilu - nanášanie vrstiev gesso a bronzovanie.
3. Hmatníky, gombíky, držiaky strún sláčikových hudobných nástrojov - brúsenie.
4. Detaily invalidných vozíkov, kolky, pažby, pažby a oválne výstelky na tréning ručných zbraní, lyží, sedadiel a operadiel stoličiek - lakované.
5. Panelové diely nábytku - plnenie na strojoch.
6. Detaily panelovej a štvorcovej kuchyne a detského nábytku - tmelenie pod nepriehľadnú povrchovú úpravu v striekacej kabíne.
7. Detaily panelových a nábytkových výrobkov - medzibrúsenie lakového filmu.
8. Výdrž topánok - vosková úprava.
9. Puzdrá na husle, violy, violončelo - lakovanie.
10. Skrinky televízorov, prijímačov, rádií - lesk všetkých povrchov.
11. Pažby, pažby opravených ručných zbraní - leštenie na požadovanú farbu starej farby s prípravou leštiacej hmoty.
12. Pláštenka - tmelenie a lakovanie.
13. Lavice nábytkové výrobky - farbenie.

Od 1. júla 2016 sú zamestnávatelia povinní podávať žiadosti profesionálnych štandardov ak kvalifikačné predpoklady, ktoré zamestnanec potrebuje na výkon určitej pracovnej funkcie, ustanovuje Zákonník práce, federálne zákony alebo iné regulačné právne akty (federálny zákon z 2. mája 2015 č. 122-FZ).
Ak chcete vyhľadať schválené odborné normy Ministerstva práce Ruskej federácie, použite