Portál a fürdőszoba felújításáról. Hasznos tippek

Töltsön le egy minta technológiai óratérképet a Szövetségi Állami Oktatási Szabványhoz. A szövetségi állami oktatási szabványokról szóló óra technológiai térképe

útvonalválasztás lehetővé teszi a tervezést oktatási folyamat. A tanár feladata annak megalkotásakor, hogy a tanulási folyamatban megmutassa az úgynevezett tevékenységszemléletet. Az óra minden szakaszának technológiai térképen történő leírásával a tanár megtervezi saját tevékenységeit és a tanulók tervezett cselekvéseit. Az alábbiakban bemutatjuk a technológiai óratérkép követelményeit Általános Iskolaés felépítésének leírását adjuk meg.


Modern óraötletek (azaz órakövetelmények):


Az óra célja és céljai világosan és konkrétan meg vannak fogalmazva;


A fő cél konkrét eredmények elérése (univerzális tanulási tevékenységek);


A tanulók motiváltak a tevékenységek végzésére;



Problémás helyzet alakult ki a leckében;



Nyomon követhető a tanulók leckében végzett tevékenysége és a cél (tervezett eredmények elérése) kapcsolata;


A feltételeket megteremtették önálló munkavégzés diákok;


A SanPin követelményeket figyelembe veszik;


Az óra során a tanár megteremti a feltételeket a tanulók értékelő tevékenységének és reflexiójának kialakításához.


A technológiai térkép felépítése:


1. A cél, amit a tanár el akar érni az órán (csak egy cél van feltüntetve, nem szabad összetéveszteni az „óracélok” fogalmával). Lehetőség szerint megfogalmazzuk az óra problémáját (azaz ötletét), az óra céljait (a cél elérésének módját). Az óra tervezett eredményei (az UUD lecke során keletkezett) - az igék határozatlan formában használatosak (lásd a Szövetségi Állami Oktatási Szabványokat). Az alkalmazott oktatási technológiák és módszerek (beleértve az egészségmegőrző technológiákat is felsoroljuk). A felhasznált oktatási segédanyagok (elektronikus és nyomtatott források, tankönyv, oktatási segédletek, szemléltetőeszközök, felszerelés).


2. Az óra előrehaladása. Két oszlopból készült. Az első oszlop neve „Tanári tevékenységek” (az óra minden szakaszában röviden le kell írni a tanár cselekedeteit olyan szavakkal, mint: „szervez, létrehoz, felolvas, előmozdít, segít” stb.). A második oszlop a „Diák tevékenysége” (ez a következő szavakkal írható le: „olvasni, elemezni, feltételezni, általánosítani, tárgyalni” stb.). Az óra minden szakaszának végén a tanárnak ellenőrzési és értékelési tevékenységeket kell szerveznie a tanulók számára, a tanulók pedig önértékelést végeznek a tanulási tevékenységekről és eredményekről.


Az óra menete 4 fő szakaszból áll, melyeknek tükröződniük kell a térképen. A tanár az egyes szakaszokat saját szándéka szerint kisebbre bonthatja. A cselekvéseket kell leírni, nem a hallgatóktól elvárt válaszokat. A közvetlen beszédet a lehető legkevesebbet kell használni, csak akkor, ha lehetetlen leíró kifejezéssel helyettesíteni.


1. szakasz. Tanulási feladat kitűzése. A tanár problémahelyzetet teremt, és úgy szervezi meg a tanulók cselekedeteit, hogy (ha lehet) maguk fogalmazzák meg a problémát. A gyerekek a tanárral együtt meghatározzák az óra témáját. A meglévő ellenőrzése Ebben a pillanatban a gyerekek rendelkeznek azokkal az ismeretekkel és készségekkel, amelyek a megfogalmazott probléma megoldásához szükségesek lesznek.


2. szakasz. A kognitív tevékenység megszervezése. A tanár és a tanulók munkát terveznek az órán. A speciális feladatok ellátása során új ismeretek felfedezése, UUD-ok kialakítása, egy korábban megfogalmazott probléma megoldása stb.


3. szakasz. Megszilárdulás és beillesztés a tudásrendszerbe. A tanár szervezi önálló tevékenység tanulók, amelyek célja az új ismeretek vagy készségek megszilárdítása, általánosítása, elfogadása, a meglévő ismeretek rendszerébe való beépítése, önkontroll és önértékelés stb.


4. szakasz. Visszaverődés oktatási tevékenységek a leckében. Az óra elején kitűzött cél összevetése a tervezett eredményekkel. A tervezett eredmények elérésének diagnózisa. A tanulók (és a tanárok) osztálytermi tevékenységének önértékelése. Az óra elején megfogalmazott probléma (vagy tanulási feladat) megoldásának végeredménye. Gyakorlati használatúj ismereteket és készségeket.

Beszéd módszertani egyesületben a következő témában: Gyakorlati óra: technológiai térképek készítése.

Tanár: Chaplygina S.A.

Annak a tanárnak, aki megkezdi a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány végrehajtását, változtatásokat kell végrehajtania tevékenységében, az óra felépítésében és annak lebonyolításában. A szövetségi állam oktatási szabványainak követelményei: a tanulók egyetemes nevelési akcióinak kialakítása. A lecke folyamatábrája segíthet az óra e követelményeknek megfelelő megszervezésében.

A technológiai óratérkép az órai forgatókönyv grafikus megjelenítése, módszereket tartalmazó óraterv egyéni munka valamint az óra variálható fejlesztésének lehetősége. Leírja a tevékenység folyamatát, valamint a tevékenység és összetevői összes műveletét. A technológiai térkép egyértelműen tükrözheti a tanár és a tanuló közötti interakciót az órán, és megtervezi a tevékenységeket az óra minden szakaszában.

A hagyományos vázlat az óra tartalma függőlegesen, a technológiai térkép pedig vízszintesen. Az óra megtervezésekor a tanár meghatározza a tanulói tevékenység minden típusát az óra egészében és annak egyes szakaszaiban. Az óraszerkezet kialakításakor a tanár problémás kérdéseket fogalmaz meg a tanulók számára, amelyek célja az eredmények elérése. A korszerű tanórát láncszemnek kell tekinteni egy átgondolt tanári munkarendszerben, ahol a tanítás, a nevelés, a tanulók fejlesztésének feladatait oldják meg.

A személyes eredmények elérésével kapcsolatos új elemeket, szakaszokat vezettem be a modern óra szerkezetébe.

  • Az oktatási tevékenységek motiválása a hallgatók kutatási és kutatási tevékenységbe való bevonásával valósul meg. A tanár megteremti a feltételeket az anyag tanulmányozására irányuló belső igény kialakulásához.
  • Az óra témája a bemutatott tudás fő témája, amely nemcsak tanulmányozásra, hanem megbeszélésre is vonatkozik. A téma egy olyan probléma megfogalmazását is feltételezi, amely előre meghatározza az oktatási anyag kiválasztását. Jellemzően egy óra témája a címében szerepel.
  • A tanulók önállóan fogalmazzák meg az óra célját, miközben meghatározzák saját tudásuk és tudatlanságuk határait.
  • A lecke új szakasza a nehézségek azonosítása és a cselekvések megtervezése a tanulási probléma megoldása érdekében.
  • A tanulók önállóan oldanak meg feladatokat, önellenőrzik azokat, összevetve egy standarddal, megtanulják a tevékenységeket eredményeik alapján értékelni, következtetéseket levonni.
  • A reflexió szakaszában a tanár a rendszerben megtanítja a gyerekeket, hogy értékeljék készenlétüket a tudatlanság észlelésére, megtalálják a nehézségek okait, és meghatározzák tevékenységeik eredményét.
  • Házi feladat számára modern lecke a tanulók önállóan (a tanár által javasoltak közül) választanak az egyéni képességek figyelembevételével. A tanár kijelöli magának az anyagnak azt a részét, amelyet a jövőben használni fog (vagyis kiválasztja az anyagot, a tevékenység prizmáján keresztül figyelembe véve).

A hagyományos órán gyakran alkalmazott frontális felmérés nem tette lehetővé az összes tanuló bevonását a tevékenységbe, így a modern órán a tanár az egyéni és csoportos tevékenységekbe is bevonja a tanulókat.

A tanulókat meg kell tanítani arra, hogy ne csak a tankönyvben, hanem más forrásokban is önállóan találják meg a szükséges információkat; önállóan dolgozza fel az anyag tartalmát, rögzíti a főbb pontokat újramondás, vázlat, diagramok, tézisek, komplex terv formájában.

A tananyag és az önálló munka megszilárdításához a tanár olyan technikákat alkalmaz, mint a táblázatok, diagramok olvasása, gondolattérképek készítése, grafikonok és rajzok tanulmányozása és kommentálása (ez lehetővé teszi a tanulók aktív szellemi tevékenységét). Az óra során emlékezni kell arra, hogy az oktatási anyagokat passzívan észlelő tanulók nem fejlődhetnek. Saját cselekvése lehet az alapja a jövőben önállósága kialakulásának. Ez azt jelenti, hogy a nevelési feladat a tanulókat cselekvésre ösztönző feltételek megszervezése.

Egy modern órán a feladatok és kérdések kiválasztása a tanulás szisztematikus - tevékenységalapú megközelítése alapján történik. A tanár olyan feladatokat ajánl fel, amelyek nemcsak tantárgyi, hanem meta-tantárgyi és személyes eredmények elérésére irányulnak. Ezek közé tartoznak a produktív (kreatív) feladatok. Az ilyen feladatok elvégzésével a tanulók nem találnak kész választ a tankönyvben, ami azt jelenti, hogy megtanulják a tudást a gyakorlatban alkalmazni, új cselekvési módokat tervezni, kialakítani saját élethelyzetüket. Az ilyen feladatok megfogalmazása eltérően hangzik a feladatok elvégzésével, a tanulók a meglévő ismereteket a valós élethez kapcsolódó új helyzetben alkalmazzák.

A modern óra feltételezi, hogy az óra témáját a tanulók maguk is meg tudják fogalmazni, ezáltal a tanár a gyerekekkel együtt új, modern szintre emeli az órát, amely lehetővé teszi a szisztematikus - tevékenység alapú - megvalósítását. A fő didaktikai struktúra az óratervben és a technológiai térképen jelenik meg. Mind statikus pillanatai vannak, amelyek nem változnak az óra típusától függően, mind dinamikusak, amelyek rugalmasabb szerkezettel rendelkeznek:

1. Szervezeti szempont:

  • tantárgy;
  • cél;
  • nevelési, fejlesztési, nevelési feladatok;
  • örökbefogadásuk motivációja;
  • tervezett eredmények: ismeretek, készségek, képességek;
  • Az óra személyiségformáló orientációja;

2. A folyamat ellenőrzése házi feladat(ha kérdezték).

3. Felkészülés minden tanuló aktív tanulási tevékenységére az óra fő szakaszában.

  • tanulási feladatot tűz ki
  • ismeretek frissítése

4. Új anyag közzététele:

  • tanulási probléma megoldása;
  • új ismeretek elsajátítása;
  • elsődleges ellenőrzése, hogy a tanulók megértették-e az új tananyagot (folyamatos ellenőrzés teszttel).

5. A vizsgált anyag összevonása:

  • ismeretek általánosítása, rendszerezése;
  • ismeretek ellenőrzése és önellenőrzése (önálló munkavégzés, záróellenőrzés teszttel).

6. Összegzés:

  • az óra eredményeinek diagnosztikája;
  • reflexió a cél eléréséről.

7. Házi feladat:

  • végrehajtására vonatkozó utasításokat.

Egyértelműen meg kell határozni az óra témáját, célját és célkitűzéseit.
A cél az emberi magatartás és a tudatos tevékenység egyik eleme, amely egy tevékenység eredményének gondolkodásban való előrelátását és annak meghatározott eszközökkel történő megvalósításának módját jellemzi. A cél az integráció egyik módja különféle akciók személy valamilyen sorozatba vagy rendszerbe.

A tevékenységek célorientáltként történő elemzése magában foglalja a meglévő eltérések azonosítását élethelyzetés célja; a cél elérése ennek az eltérésnek a leküzdésének folyamata.
Az óra célját a következők határozzák meg:

  • az óra tervezett eredménye
  • hogyan lehet ezt a tervet megvalósítani

A cél általában a „Definíció”, „Képesítés”, „Ismerkedés” stb. szavakkal kezdődik. Az óra céljának kialakításakor kerülni kell az igealakot.

A feladat meghatározott feltételek mellett (például problémahelyzetben) adott tevékenység célja, amelyet e feltételek meghatározott eljárás szerinti átalakításával kell elérni.

A produktív gondolkodás teljes ciklusa magában foglalja egy probléma felállítását és megfogalmazását az alany által, amely akkor következik be, amikor olyan feladatok elé állítják, amelyek körülményei problematikusak.

A feladatok felmerülhetnek gyakorlati tevékenységek során, vagy szándékosan (oktatási, játék stb.) keletkezhetnek. A hierarchikusan szervezett feladatsor alkot egy tevékenységi programot. Az órai célok megfogalmazása leggyakrabban a következő kérdésre adott válaszok formájában történik: „Mit kell tenni az óra céljának eléréséhez?” Így a feladatokat igékkel kell kezdeni - „ismételni”, „ellenőrizni”, „magyarázni”, „tanítani”, „formázni”, „oktatni” stb.

Azonnal gondoskodni kell az óra tervezett eredményeiről. A tervezett eredmények megfogalmazásánál az egységesség és a feladatoknak való megfelelés is szükséges: ahány feladat legyen, annyi tervezett eredmény.

Az óra fő szakaszában rendkívül fontos, hogy minden tanulót felkészítsenek az aktív tanulási tevékenységekre.
Az EER az óra bármely szakaszában alkalmazható, ha megfelelő, órai időt takarít meg, és növeli a tanulók érdeklődését. A kötelező pont azoknak az információforrásoknak a listája, amelyeket mind a felkészülés, mind az óra során felhasználtak.

A technológiai térkép az az újfajta módszertani termékek, amelyek biztosítják a hatékony és magas színvonalú oktatást tanfolyamok az iskolában és az alapfokú oktatási programok elsajátításának tervezett eredményeinek elérésének lehetősége Általános Iskola a második generációs szövetségi állami oktatási szabványnak megfelelően.

A „technológiai térkép” fogalma az iparból került az oktatásba. Technológiai térkép - technológiai dokumentáció térkép formájában, egy lap, amely tartalmazza a gyártási, feldolgozási, egy bizonyos típusú termék előállításának folyamatát, a gyártási műveleteket, a használt berendezéseket, a műveletek végrehajtásának időzítését. A technológiai térkép didaktikai kontextusban az oktatási folyamat egy projektjét reprezentálja, amely leírást ad a céltól az eredményig. innovatív technológia információval dolgozni.

A technológiai térkép segítségével történő képzés lehetővé teszi a hatékony oktatási folyamat megszervezését, a tantárgyi, meta-tantárgyi és személyes készségek (univerzális oktatási akciók) megvalósítását, a második generációs szövetségi állami oktatási szabvány követelményeinek megfelelően, és jelentősen csökkenti az oktatási folyamatot. ideje felkészíteni a tanárt az órára.

A tervezés lényege pedagógiai tevékenység A technológiai térképen az innovatív technológia alkalmazása az információval való munkavégzéshez, a téma elsajátításához szükséges feladatok leírása a hallgató számára, valamint a várható oktatási eredmények tervezése. A technológiai térkép a következő tulajdonságokkal rendelkezik: megkülönböztető jellegzetességek: interaktivitás, strukturáltság, algoritmikus megközelítés az információval való munka során, gyárthatóság és általánosítás.

A technológiai térkép szerkezete a következőket tartalmazza:

  • a téma megnevezése a tanulásra szánt órák számával;
  • az oktatási tartalom elsajátításának célja;
  • tervezett eredmények (személyes, tantárgy, meta-tantárgy, információs és intellektuális kompetencia és tanulási teljesítmény);
  • meta-szubjektum kapcsolatok és térszervezés (munkaformák és erőforrások);
  • a téma alapfogalmai;
  • technológia a meghatározott téma tanulmányozásához (a munka minden szakaszában meghatározzák a célt és az előrejelzett eredményt, gyakorlati feladatokat adnak az anyagi és diagnosztikai feladatok gyakorlásához, hogy teszteljék annak megértését és asszimilációját);
  • ellenőrzési feladat a tervezett eredmények elérésének ellenőrzésére.

A technológiai térkép lehetővé teszi a látást oktatási anyag holisztikusan és szisztematikusan megtervezni az oktatási folyamatot egy téma elsajátítására, figyelembe véve a kurzus elsajátításának célját, rugalmasan felhasználni hatékony technikákés a gyerekekkel folytatott munka formáit az osztályteremben, koordinálja a tanár és a diákok tevékenységét, megszervezi az iskolások önálló tevékenységét a tanulási folyamatban; végezze el az oktatási tevékenységek eredményeinek integráló nyomon követését.

A technológiai térkép lehetővé teszi a tanár számára:

  • végrehajtani a második generációs szövetségi állami oktatási szabvány tervezett eredményeit;
  • azonosítsa az univerzális tanulási tevékenységeket, amelyek egy adott téma és a teljes oktatási kurzus tanulmányozása során alakulnak ki;
  • szisztematikusan alakítsanak ki egyetemes tanulási tevékenységeket a tanulók körében;
  • megérteni és megtervezni a munka sorrendjét a téma elsajátítása érdekében a céltól a végeredményig;
  • határozza meg a koncepciófejlesztés szintjét ebben a szakaszban, és kapcsolja össze a továbbképzéssel (egy konkrét leckét írjon be az órarendszerbe);
  • Tervezze meg tevékenységeit egy negyedévre, fél évre, évre úgy, hogy az óratervezésről a tématervezésre tér át;
  • szabadítson fel időt a kreativitásra - a témák kész fejlesztéseinek használata megszabadítja a tanárt az eredménytelen rutinmunkától;
  • meghatározza az interdiszciplináris tudás megvalósításának lehetőségeit (kapcsolatok és függőségek kialakítása a tantárgyak és a tanulási eredmények között);
  • a gyakorlatban valósítsa meg a meta-tantárgyi kapcsolatokat, és biztosítsa a pedagógiai folyamat valamennyi résztvevőjének összehangolt tevékenységét;
  • a téma elsajátításának minden szakaszában diagnosztizálja a hallgatók tervezett eredményeinek elérését;
  • szervezési és módszertani problémák megoldása (tanórák pótlása, megvalósítása tanterv stb.);
  • korrelálja az eredményt a tanulás céljával egy termék létrehozása után - technológiai térképkészlet;
  • az oktatás minőségének javítását.

A technológiai térkép használata feltételeket teremt a képzés minőségének javításához, hiszen:

  • a téma (szakasz) elsajátításának oktatási folyamatát a céltól az eredményig tervezik;
  • használt hatékony módszerek információval való munka;
  • szakaszról-szakaszra szervezik az iskolások önálló oktatási, értelmi, kognitív és reflektív tevékenységét;
  • feltételek biztosítottak az ismeretek és készségek gyakorlati tevékenységben történő alkalmazásához.

Példák technológiai térképsablonokra:

Matematika óra technológiai térkép

ebben a témában " _______________________"

A dátum:_____________________________________________

Tanár: ___________________________________________

Órák száma a témában: ____________________________

A lecke helye ebben a témában: _______________________________

Munkaformák: csoportos, frontális, egyéni

Az óra típusa: lecke az új anyagok tanulásáról.

Az óra céljai:________________________________________________________________________________

Az óra céljai:

  1. Feltételeket teremteni az alapismeretek frissítéséhez.
  2. Szervezze meg az óra témájának megfogalmazását.
  3. A nevelési célok, nevelési-oktatási feladatok tanulók általi kitűzésének megszervezése.
  4. Hozzájárulok a saját következtetésem tevékenységeihez_________________
  5. Folytassa a munkát a tanulók tantermi tevékenységeiért való felelősségének, az önálló tudásszerzés képességének fejlesztésén, az önkontroll és önértékelés módszereinek és kritériumainak elsajátításán.

Az óra fő szakaszai

Színpadi feladatok

Tevékenység

tanárok

Tevékenység

diák

Mód

kiképzés

Kivetített

eredmény

Oktatási és módszertani Biztonság

Terv.

idő

1.Szervezési szakasz

Pszichológus. felkészülés a kommunikációra

Biztosítja

kedvező

hangulat.

Felkészülés a munkára

Szóbeli

Pszichológiai felkészültség

A figyelem megszervezése

2) Házi feladat ellenőrzése.

Ellenőrizze, hogy a tanulók mennyire asszimilálják a tanult anyagot,

Figyelemmel kíséri a feladatok helyességét, megszervezi a tanulók tudásbeli hiányosságainak megszüntetését

Házi feladat ellenőrzése

Frontális felmérés

Helyesen elkészített házi feladat, hibajavítás

Frontális felmérés

2.Alapismeretek frissítése

Hozzon létre egy sikeres helyzetet azáltal, hogy teszteli tudását a korábbi leckékről;

Megszervezi az alapismeretek frissítésére irányuló munkát

A kifejezések megoldásainak rögzítése opciók alapján

gyakorlati

A háttértudás gyors tesztje

Jelentkezni valamire

tábla és jegyzetfüzetek

3. Az ízület meghatározása

tevékenységi célok

Biztosítani

tevékenység az óra céljainak meghatározására

Problémahelyzetet teremt, elmagyarázza a tanulási feladatot, megfigyel

tanácsolja.

Válaszoljon kérdésekre, fogalmazza meg az óra célját

Szóbeli

helyesen válaszolni

beszélgetés

5. Új anyag elsajátítása

elősegíti a tanulók tevékenységét egy polinom faktorálási algoritmusának önálló levezetésében a csoportosítás módszerével

Megszervezi a tanulók munkáját egy polinom csoportos faktorálási algoritmusának levezetésére

Válaszoljon kérdésekre, írja le táblázatba a felbontó algoritmust

szóbeli

A faktorizációs algoritmus helyes összeállítása csoportosítási módszerrel a munkafüzetekben

beszélgetés

4. Elsődleges felhasználás

tudás

Az összeállított algoritmus helyességének és a tanultak tudatosságának megállapítása

Felajánlja a feladatok elvégzését

Végezze el a feladatokat

gyakorlati

Jól csinálja

Végrehajtás

számára készült megbízások

tábla és jegyzetfüzetek

7. A tudás ellenőrzése és önellenőrzése

felfed

minőség

asszimiláció

anyag

Felajánlja a feladatok ellenőrzését

Jelölje be

feladatokat

önuralom

Helyesen megcsinálva

Jelölje be

feladatokat

6. Összegzés. Visszaverődés

Mérték

munka

osztály

Összefoglalja a leckét, feladatokat tűz ki a következő órára

Töltse ki az önellenőrző lapokat

önbecsülés

Munkája eredményének megértése

Önellenőrző lapok

8.információ a házról. feladat

Biztosítsa a házi feladat tartalmának megértését

Elmagyarázza a házi feladatot

Felveszik a házat. gyakorlat

szóbeli

Az is fontos, hogy elemezni tudja a leckét. Tudva, hogy az óraelemzés milyen pontokon alapul, a tanár hozzáértőbben közelíti meg a felépítés folyamatát.

Az óraelemzési szempontok főbb pontjai és követelményei.

1. Az óra didaktikai feladata (rövid értékelő elemzés):

  • az óra didaktikai feladatának megfelelése a kiválasztott tartalomnak;
  • didaktikai feladat megoldásának hatékonysága.
  • Az óra fő tartalmának megfelelése a program és a tankönyv tartalmának.

3. A tanítás módszerei és eszközei:

  • a tanítási és tanulási technikák (tanítási módszerek) megfelelése a hármas nevelési cél megoldásának;
  • különféle technikák, módszerek és oktatási segédanyagok használata, beleértve az információkat is (szoftver multimédiás eszközök az óra különböző szakaszaiban: képzési programok és prezentációk, elektronikus tankönyvek, videók, valamint elektronikus oktatási források).

4. Képzési formák:

  • a tanítási formák (frontális, csoportos, egyéni, kollektív) összhangja az óra fő didaktikai feladatának megoldásával;
  • a javasolt feladatok felhasználásának megvalósíthatósága.

5. Az óra hatékonysága:

  • a cél elérése és az óra fő didaktikai feladatának megoldása

6. Az óra gyakorlati fókusza:

  • az iskolásoknak javasolt kérdések, gyakorlatok és feladatok gyakorlati orientációja;
  • laboratóriumi műhelyek és kísérletek szervezése, lebonyolítása virtuális modellekkel, kísérleti eredmények feldolgozása.

7. Az iskolások önálló munkája, mint az oktatási tevékenység szervezési formája:

  • az iskolások önállóságának szintje az óra didaktikai feladatának megoldásában
  • az önálló tanulási tevékenység jellege (reproduktív, kreatív);
  • kölcsönös segítségnyújtás;
  • interaktív komponens és a hallgató IKT-val végzett önálló munkájának aránya a technikai felszereltség szintjétől függően.

8. Univerzális nevelési akciók kialakítása az óra minden szakaszában:

  • személyes, kognitív, kommunikatív, szabályozó.

9. IKT kompetencia kialakítása:

  • az IKT tanórai használata, a tanulók IKT kompetenciájának fejlettségi szintje.

10. Az óra felépítése:

  • az óra szerkezetének megfelelése a fő didaktikai feladatnak.

11. Ellenőrzési és értékelési tevékenységek:

  • használat modern módszerek ismeretek felmérése és tesztelése az információs és kommunikációs technológiák körülményei között;
  • automatikus vezérlés megvalósítása: kész tesztek használata, saját tesztek elkészítése;
  • vezető elektronikus nyomtatványok dokumentáció, beleértve elektronikus folyóiratés diáknaplók;

12. Pedagógiai stílus:

  • a pedagógiai etikai normák betartása.

13. Higiéniai követelmények:

  • hőmérséklet-szabályozás, osztálytermi szellőztetés, tevékenységek váltakozása, dinamikus szünetek;
  • az egészségügyi és járványügyi követelmények betartása;
  • szervezeti követelményeknek való megfelelés oktatási folyamat IKT segítségével.

A rendszer-aktivitás megközelítésen alapuló óraelemzés a következőképpen strukturálható:

1. A tanulók önálló munkavégzési ideje (legalább az órai idő 50%-a).
2. Az az idő, ameddig a tanár beszélt (legfeljebb 10 perc).
3. Hány tanuló válaszolt szóban az órán és mennyi ideig (mindennek kötelező).
4. Hány tanuló kapott osztályzatot (mindennek kell).
5. A tanulók mozgásának ideje (legalább 2-3 perc).
6. Hány tanuló készen áll az új anyag észlelésére (a tesztelés szerint).
7. Hány tanuló hagyta el az órát az új oktatási anyag teljes megértésével (a tesztelés szerint).
8. Megfelel-e a házi feladat mennyisége a normának (igen - nem).


A szövetségi állami oktatási szabvány szerinti technológiai óratérkép a diák és a tanár közötti pedagógiai kapcsolat tervezésének egyik formája, amely számos intézkedést tartalmaz a magasan képzett tanítás céljainak elérése érdekében az órák szakaszaiban megjelenített sorrendben. . Egy ilyen sorrend használata segít optimalizálni az iskolások személyiségformálódását és fejlődését.

Ez a koncepció az oktatásba az iparban használt kifejezésekből került, ahol technológiai dokumentációként használták egy lapon elhelyezett térkép (táblázat) formájában, amely az elvégzendő folyamat leírását tartalmazza, amely egy bizonyos típusú objektumot, az ezzel kapcsolatos intézkedéseket tartalmazott. it, idő mód és előrejelzés.

A mai óra technológiai térképe egy újítás, amely észrevehetően feltárja olyan sajátosságokat, mint a gyárthatóság, az általánosság, az ideológia, az interaktivitás, a munkavégzés következetessége. információs anyag. Ezek a jellegzetes jelenségek arra irányulnak módszerek fejlesztése tanulók tanítása iskolákban és egyéb oktatási intézmények.

Az óra technológiai térképe a szövetségi állami oktatási szabvány szerint. Tanári feladatok

Az óra „holisztikus képének” kialakítása érdekében a tanár felkérést kap arra, hogy ezt a módszertani produkciós formát alkalmazza az óra felépítéséhez és korszerű lebonyolításához, azaz megvalósítsa elképzelését az óratervezés során az anyag feltárásával összefüggésben. .

Az óra legyen fejlesztő és egyben problematikus jellegű, keltse fel a tanulók érdeklődését ill elősegíti a tanulói tevékenységet.

Ha ezt az óravezetési módszert használja, a tantárgytól (matematika, angolul, munka, testnevelés stb.), a tanárnak azokra a motívumokra és célokra kell összpontosítania, amelyek alapján a tanulók oktatási eredményeket érnek el, és ezeket nem az ismert megfogalmazások (készségek, képességek) felsorolásaként kell megfogalmazni. és tudás), hanem módszerek formájában a tevékenységeiket (például az órán végzett tevékenységeket).

A tanárnak konstruktívan kell elsajátítania tervezési képességek; ismerje a tantárgy céljait és célkitűzéseit; tudjon eligazodni a tantárgya leghatékonyabb oktatási anyagai között; figyelembe veszi a tanulók tanulási körülményeit, életkori sajátosságait; figyelje a szintet általános fejlődés osztály.

A Szövetségi Állami Oktatási Szabvány szerinti technológiai térkép egy grafikus táblázat, amely az óra alatti jegyzetek készítésére szolgál (matematika, angol, fizika vagy bármely más tantárgy; beleértve a általános osztályok).

A tanár feladata egy táblázat elkészítése és az elmélkedés benne következő pontokat:

Ezt a térképet fontos szempont a tanár számára, mivel segítőként szolgál az óra fejlettebb formálásában és a tanárképzésben (státuszban) a tanulók szemében, figyelembe véve a modern élet újításait. A benne található bejegyzések lehetővé teszik a tanár számára, hogy a felkészülés során is a lehető legrészletesebben tudjon szolgálni. lecke tartalmaés hatékonyan tükrözi a tervezett program főbb pontjait az óra témájának megfelelően; és minden szakaszban lehetővé teszi a választott munkamódszer, a tanítási tevékenység formája, módszere, eszközei és típusa potenciális hatékonyságának és ésszerűségének felmérését.

Hogyan készítsünk technológiai óratérképet a Szövetségi Állami Oktatási Standardhoz?

Ez a kérdés sok tanárt érint, és ma különösen nehéznek számít a kerületi középiskolák dolgozói számára oktatási intézmények. Nem szabad azonban negatívan viszonyulni egy ilyen innovációhoz, mivel a világon minden javul az idő múlásával, beleértve az oktatás sajátosságait is. A tudósok úgy vélik, hogy a vidéki iskolák diákjai számára ezt a rendszert tréningek lebonyolítására a legszükségesebb, mert az a cél, hogy mélyreható ismereteket szerezzenek az iskolásokról és a modern életmódnak való megfelelés.

A szövetségi állami oktatási szabvány követelményeinek megfelelő technológiai óratérkép összeállítása során négy fő irányvonal tűnik ki:

Szerkezet, forma és tartalom

Új út Az órák levezetése lehetővé teszi az oktatási anyagok szisztematikus és holisztikus megtekintését, valamint az iskolai tanulási folyamat megtervezését a tanult téma elsajátítása érdekében. Ezért egy megfelelően kidolgozott technológiai térkép hozzájárul a tanulók hatékony észleléséhez, valamint a tanár és a tanulók cselekvéseinek összehangolásához, ami végső soron pozitív eredményre mind a tanár munkáját, mind a tanulók sikerét.

A jelen dokumentum kidolgozásának követelményeit jogszabályi szinten nem szabályozzák, azaz a formát és a szerkezetet a tanár saját belátása szerint alakíthatja ki, figyelembe véve a célokat és az eredményért végzett munkát; Vannak azonban olyan ajánlások, amelyeket érdemes meghallgatni.

A technológiai térkép az óra lényegét tükrözi, ezért között kötelező elemeknek kell lenniük:

Az óra célja egy adott témával kapcsolatos információk olyan módon történő bemutatása, amely az oktatási és nevelési feladatok ellátását, valamint a tantárgy teljes körű feltárását célozza. Olyan tényezők határozzák meg, mint a tervezett óra megvalósításának módjai és a tervezett eredmények.

Az óra céljai - ez a tevékenység célja bizonyos feltételek mellett, ami ezen feltételek átalakításával való elérésén alapul, szerint bizonyos cselekvéseket. Kötelező ciklus A produktív gondolkodás szorosan összefügg azzal, hogy az alany saját maga fogalmazza meg és fogalmazza meg a feladatokat problematikus jellegű feladatok elvégzése során (különösen olyan összetett tantárgyak esetében, mint a matematika, a fizika és a kémia). A kihívások szándékosak vagy gyakorlati feladatokból fakadhatnak; a feladatok hierarchikus sorrendje segíti a tevékenységi program megfogalmazását.

A tervezett eredmények szükségesek előre biztosítsa. Megfogalmazásuknak tükröznie kell a céloknak való megfelelést (azaz a célok száma megfelel az eredmények számának); Az egységesség javasolt.

Adjunk példát az orosz nyelv leckéhez szükséges technológiai térkép kidolgozására.

Az orosz nyelvlecke technológiai térképe a szövetségi állami oktatási szabvány szerint

A táblázat „fejlécének” megtervezéséhez elegendő az elem nevét feltüntetni (pl. "Orosz nyelv"; az óra témája (példa: " Szinonimák. Jelentése oroszul.„); lecke típusa (ez lehet " új ismeretek nyílt órája"vagy" bemutatás"); előrejelzett eredmények (a tanulás céljainak és módszereinek tükrözése a feladatokban (tudást igénylő tanulóktól)); didaktikai eszközök (értsd: tankönyvek, kártyákon lévő feladatok stb.); berendezések (különféle elrendezések, matricák stb.).

A táblázatnak és a benne lévő bejegyzéseknek tömörnek és érthetőnek kell lenniük, mivel a felesleges információk megnehezítik a használatát kidolgozott óravázlat. Elég néhány fő rész, amelyekben a jegyzetek rávilágítanak a lecke lényegére, szándékára és eredményére.

Javasolt szakaszok:

  • lecke szakaszai;
  • forma, módszerek, munkarendszer;
  • a tanár és a tanulók közötti interakció tartalma;
  • a tanár tevékenysége;
  • diákok tevékenységei;
  • eredmények UUD-ban;
  • óra eredményei.

Kitöltési jellemzők

Az óraszervezés formái: egyéni, frontális, páros munka, csoportos munka. A táblázat kitöltésekor figyelembe kell venni az ilyen típusú edzéseket.

Az óra hagyományos szakaszait tekintve a tanári cselekvések elrendezése a következő: a szakaszok közvetlenül függnek az óra típusától; Az osztályok szakaszainak kizárása vagy kombinálása megengedett. Ez a rész lehetővé teszi a kiválasztott technikák és megközelítések hatékonyságának és ésszerűségének értékelését az óra ideiglenes megszervezésében és elemzi az anyag tartalmát, az alkalmazott munkaformák és munkamódszerek helyessége. Kezdetben köszönés, majd a tanulók felkészítése az aktív cselekvésekre és a feladattal kapcsolatos cselekvéseikre. A szakaszok összetevői a következők: Idő szervezése, a tanulók motivációja és orientációja, eredményei és reflexiója (iskolások állapota).

Az UUD eredményeinek feltüntetésekor és az eredmények összegzésekor munkaanyag használata megengedett oktatási program.

Ami a tanár tevékenységét illeti, előre ki kell számítani az összes tevékenységet, amely tőle származik. A cselekedeteit kifejezésekkel jelezheti: „tanulók fogadása”, „tanulók felkészültségének ellenőrzése”, „az óra témájának megszólaltatása”, „megfelelő környezet kialakítása”, „probléma felvetése”, „feladat megfogalmazása”, „a munka előrehaladásának nyomon követése”, „ öntesztek szervezése, „értékelés”.

A tanulók tevékenységének tervezése a következő kifejezésekben tükröződhet: „füzettel dolgozni”, „kommentelni”, „olvasni”, „diktátumot írni”, „példákat hozni”, „a főbb pontokat kiemelni”, „elemzést végezni”, „önellenőrzést”, „saját kifejezést” vélemény” „bemutató” stb. Általános osztályokhoz: „kérdések megválaszolása”, „kártyákkal való munka” stb.

A várható eredményeket személyes, meta-tárgyra és tárgyra osztják.

A személyes előrejelzett eredmények magukban foglalják a tanulási módszereket, amelyek a következő állítások formájában kerülnek be a táblázatba: „tanítsd meg ellenőrizni magát”, tanítsd meg cselekedeteid értékelését”, „Taníts meg csapatban dolgozni és értékelni a közös eseményekhez való hozzájárulásodat” stb.

A meta-tárgy előrejelzett eredményei olyan célokat tükröznek, mint például: „tanítsd meg kiemelni a főbb pontokat és elemezni” vagy „taníts meg egy cselekvési algoritmust” stb.; a tantárgy pedig tükrözi a tanár követelményeit, és meghatározza az óra témáját: „definiálja a szinonim szavakat”, „adjon példákat a szinonim szavakra” satöbbi.

Fontos mutasd be így a leckét, hogy az iskolásokat fejlődésre ösztönözze és egyben nevelje is. Olyan nyelvet kell használni, mint pl „az oktatás (fejlődés vagy formáció) elősegítése…”, „az oktatás (fejlődés vagy formáció) feltételeinek megteremtése…”. A technológiai térkép tartalmához különféle rajzokat és megoldásokat (matematika, fizika és egyéb számítástechnikai órákhoz), szövegeket (angol vagy orosz és más humanitárius tantárgyak óráihoz), célokat és szóbeli feladatokat adhatunk hozzá általános iskolásoknak. és egyéb kiegészítések.

A folyamat javítása és felgyorsítása érdekében számítógépes programok használata javasolt a táblázat és annak tartalmának fejlesztéséhez. Vannak programok is egy adott témára vonatkozóan az összes UUD leírásával és a várható eredmények hatékonyságával. Az „elektronikus tervező” használatával a tanár fejlesztési munkája jelentősen leegyszerűsödik; a program szinte teljesen automatizált (az óra téma nevének és óraszámának begépelésekor a táblázatsablonban lévő többi paraméter automatikusan beírásra kerül; manuálisan csak a tartalom rovatba írjuk be a szöveget és végezzük el a szükséges javítást).

Minta egy óra technológiai térképe a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány szerint

Nem olyan nehéz elkészíteni egy technológiai óratérképet. Elég az elvekre hagyatkozni módszeres megközelítés. A függőleges oszlopok tartalma és száma az óra menetétől és a résztvevők szerepétől, valamint a sorok számától függ. óra típusa határozza meg, ami a technológiai térkép dinamizmusát jelzi.

A legújabb szabványok bevezetése az oktatási rendszerben nemcsak kiigazításokhoz vezetett tanterv, az ajánlott oktatási módszerek és technikák új listája, de számot is jelentősen befolyásolta szükséges dokumentációt, amelyet a tanároknak fel kell készíteniük. Az egyik ilyen újítás a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány szerinti kötelező technológiai óratérkép volt, amelynek elkészítése és használata segít a tanárnak a lehető leghatékonyabban levezetni az órát, minimális erőfeszítéssel.

Új típusú jegyzetek

A technológiai térkép egy hagyományos vázlatterv grafikus változata. Az új formátum használatának fő ösztönzője a második generációs szövetségi állami oktatási szabvány elfogadása volt. Az oktatási szabvány készítői úgy vélik, hogy a technológiai térképek használata elősegíti az óra minden szakaszának minél részletesebb kidolgozását, ami megkönnyíti a gyerekek tudásának tesztelését és értékelését az óra végén.

Térkép szerkezet

A tanárok tudják, hogy a tantárgytól függetlenül minden összefoglalónak egyetlen szerkezete van. Ugyanezt az elvet használják a grafikus változat alapjául. Így a biológiaóra technológiai térképe a Szövetségi Állami Oktatási Standardban ugyanolyan szerkezetű, mint bármely más humán vagy természettudományos lecke esetében.

Bármely technológiai térkép fejléccel kezdődik, amely hasonló a vázlatterv fejlécéhez.

Ezt követi egy táblázat, amely szakaszokra bontva felvázolja a főbb tartalmi elemeket. Az asztal után is elhelyezhető Kiegészítő anyagok- az órán használt tesztek, feladatmegoldások, diagramok vagy táblázatok.

Fő szakaszok

A technológiai térképeknek részletesen le kell írniuk a lecke következő szakaszait:

  1. Osztályszervezés.
  2. Házi feladat ellenőrzése.
  3. Az ismeretek frissítése.
  4. Ismerkedés új anyaggal.
  5. A vizsgáltak kezdeti ellenőrzése.
  6. Konszolidáció.
  7. Az óra során szerzett ismeretek gyakorlati alkalmazása.
  8. Általánosítás és rendszerezés.
  9. Házi feladat.
  10. Összegzés.

Vegye figyelembe, hogy megengedett több szakasz egybekapcsolása az időmegtakarítás és a munka hatékonyságának növelése érdekében. Bizonyos esetekben teljesen elfogadható egyes elemek elhagyása. Például a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány nem tartalmazhat olyan szakaszokat, mint a tárgyalt anyag összevonása, a tanultak ellenőrzése stb. (különösen, ha az órát a költészet tanulmányozásának szentelik, vagy a tanár úgy tervezi, hogy mind a 45 percet egy regény vagy történet filmadaptációjának megtekintésére fordítja).

Ugyanakkor ne felejtse el, hogy a típustól függetlenül a következő szakaszok kötelezőek:

  1. Idő szervezése.
  2. Felkészülés új anyag tanulmányozására.
  3. Nagyszínpad.
  4. Összegzés.
  5. Visszaverődés.

A technológiai térkép segít előre meghatározni az oktatási tevékenységek szervezési formáját, vagyis megtervezni, hogy mely feladatokat oldják meg a tanulók egyénileg, és melyeket dolgozzanak fel párban vagy kiscsoportban.

Hogyan készítsünk térképet?

A technológiai térkép elkészítésekor a következőket kell tennie:

  1. Jelölje meg az összes műveletet és azok összetevőit.
  2. Ismertesse részletesen a tanulók és a tanárok tevékenységét!

A lecke ilyen részletes tanulmányozása segít előre azonosítani azokat a feladatokat és gyakorlatokat, amelyek nem hatékonyak vagy túl nehézek a gyermekek számára, és segít a lehető legpontosabban kiszámítani és elosztani az anyagot az óra minden szakaszához. Ennek köszönhetően a tanárnak nem kell attól tartania, hogy a tanulóknak nem lesz idejük egyetlen feladatot sem elvégezni, vagy éppen ellenkezőleg, nem kell azon gondolkodnia, mit tegyen, ha sokkal korábban végzik el a feladatokat, mint ahogy megszólal az óra.

Például meg kell tanítania egy matematika leckét. Az Ön által összeállított szövetségi állami oktatási szabvány technológiai térképe segít kiválasztani a legérdekesebb és valóban szükséges feladatokat, előre kiválasztani az oktatási tevékenységek megszervezésének formáját, és meghatározni a teszt típusát az óra végén.

Egy igazán hasznos térkép létrehozásához több lépést kell követnie:

  1. Határozza meg a témát és annak helyét ebben a szakaszban a többi téma között.
  2. Határozza meg az óra típusát.
  3. Fogalmazzon meg egy hármas célt.
  4. Emelje ki az óra fő szakaszait az óra típusa és típusa alapján!
  5. Fogalmazza meg az egyes szakaszok célját!
  6. Határozza meg az egyes szakaszok várható eredményeit.
  7. A megvalósításhoz válassza ki a legsikeresebb munkaformákat.
  8. Válassza ki a szükséges anyagot.
  9. Minden szakaszban emelje ki a diákok és tanárok fő munkatípusát.

Az óratérkép elkészítéséhez előre kell készítenie egy sablont, és át kell gondolnia, hogyan fog kinézni az óratérkép. Egy kicsit lejjebb mutatunk be egy mintát a Szövetségi Állami Oktatási Standardból.

Tanári tevékenység a térkép szerint

A térkép fő jellemzője, hogy a tanárnak előre ki kell számítania, és meg kell jelölnie benne, hogy a tanár pontosan mit fog csinálni az óra adott szakaszában. Nem mindegy, milyen tárgyat tanítasz. A Szövetségi Állami Oktatási Standard történelemleckéjét és a földrajzóra térképét egy univerzális modell szerint állítják össze.

A tanár tevékenysége a következő kifejezésekkel azonosítható:

  1. A tanulók felkészültségének ellenőrzése.
  2. A téma és a cél megfogalmazása.
  3. A probléma felvetése.
  4. Érzelmi hangulat megteremtése.
  5. Feladat megfogalmazása.
  6. A munkavégzés ellenőrzése.
  7. Feladatok kiosztása.
  8. Önteszt szervezése.
  9. A beszélgetés folytatása.
  10. Értékelés.
  11. Diktálás vezetése.
  12. Sztori.
  13. Következtetésekhez vezetni a tanulókat.

Tanulói tevékenységek az osztályban

A tanulói tevékenységeket a következő megfogalmazások segítségével tervezheti meg:

  1. Jegyzetfüzettel dolgozni.